Με Γιάννη και Ντόρσεϊ η Εθνική έκανε το πρώτο βήμα στο Ευρωμπάσκετ (vid)

Οι παίκτες του Ιτούδη, αν και έκαναν τα εύκολα δύσκολα, επικράτησαν με 89-85 της Κροατίας στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών τους στη διοργάνωση

Η Εθνική μας ομάδα, αν και έπαιξε με τη φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο, εντούτοις πήρε τη νίκη με 89-85 απέναντι στην Κροατία, κρατάει το αποτέλεσμα και συνεχίζει. Οι παίκτες του Ιτούδη έδειξαν ότι ξέρουν να ανταποκρίνονται και σε δυσκολίες, αφού όταν το ματς έφτασε στην κόψη του ξυραφιού, έκαναν ό,τι έπρεπε.

Μετά το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα, η Ελλάδα ήταν κυρίαρχη στο παρκέ του «Mediolanum Forum»: Οι παίκτες του Ιτούδη έκλεψαν μπάλες, ήλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν στο ανοιχτό γήπεδο, παίρνοντας προβάδισμα με 16 πόντους στην ανάπαυλα και πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ, που είχε 20 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε άρδην, αφού οι Έλληνες διεθνείς έχασαν την αυτοπεποίθηση και τον ρυθμό τους, επιτρέποντας στον Σιμόν να κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και να πετύχει 13 πόντους σε 17 λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι αντίπαλοί μας στο τρίτο δεκάλεπτο σκόραραν 32 πόντους, ενώ συνολικά στο πρώτο ημίχρονο είχαν πετύχει 30.

Έτσι, η Κροατία μείωσε σε 62-70 στο 30’, ενώ κατέβασε τον πήχη της διαφοράς στους τέσσερις πόντους (73-77) στο 35’. Στο σημείο εκείνο η Ελλάδα απάντησε με δύο γρήγορα καλάθια των Ντόρσεϊ και Αγραβάνη (73-81), όμως, οι παίκτες του Μουλαομέροβιτς δεν το έβαλαν κάτω και απάντησαν με ένα σερί 9-3 (82-84).

Στο φινάλε, αν και καρδιοχτύπησαν οι Έλληνες, οι δύο τάπες του Γιάννη στον Σιμόν και τα καλάθια που έβαλε ο ίδιος διαμόρφωσαν το τελικό 85-89.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89.