Γαλλία – Ελβετία 3-3 (4-5 στα πέναλτι): Σκότωσε το θηρίο και… ονειρεύεται (βίντεο)

Η πρόκριση του αιώνα από την Ελβετία. Έχανε μέχρι το 80′ με 3-1 από την πρωταθλήτρια κόσμου, Γαλλία, ισοφάρισε με γκολ στο 80′ και στο 89′ και πέταξε έξω την ομάδα του Ντεσάν με 5-4 στα πέναλτι. Μοιραίος ο Εμπαπέ που έχασε το τελευταίο πέναλτι.

Η 29η Ιουνίου θα γραφτεί στην ιστορία ως μία από τις καλύτερες ποδοσφαιρικά μέρες όλων των εποχών. Διότι μέσα σε λίγες ώρες είδαμε δύο ματσάρες, με πανομοιότυπη εξέλιξη. Και με μια τεράστια έκπληξη. Στο 3-3 της Κροατίας με την Ισπανία το απόγευμα η παράταση έκρινε το ματς. Και το φαβορί αυτού, η Ισπανία, προκρίθηκε με 5-3. Λίγες ώρες μετά; Η Ελβετία έκανε το… μπαμ του αιώνα.

Έχανε μέχρι το 80′ με 3-1 από την πρωταθλήτρια κόσμου, Γαλλία, ισοφάρισε με γκολ στο 80′ και στο 89′ και πέταξε έξω την ομάδα του Ντεσάν με 5-4 στα πέναλτι. Με τον Εμπαπέ να χάνει το τελευταίο και να είναι ο μοιραίος. Και με το ματς να κρατάει κομμένη την ανάσα από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος και να τελειώνει μετά από 2 ώρες και 50 λεπτά!

Ο Σεφέροβιτς «χτύπησε» πρώτος

Για 45 λεπτά όλη η Γαλλία αναρωτιόταν πως του… ήρθε του Ντεσάν να αλλάξει το σχήμα. Και να κάνει μια καλοκουρδισμένη μηχανή να μπερδευτεί με την τριάδα στην άμυνα. Τα media στη Γαλλία είχαν αποκαλύψει το μυστικό. «Του το ζήτησαν ο Γιορίς και ο Πογκμπά. Κι εκείνος τους άκουσε». Και στα social media επικρατούσε… χαμός. Όσο η Ελβετία ήταν μπροστά στο σκορ με το γκολ του Σεφέροβιτς στο 15′, οι Γάλλοι φίλαθλοι είχαν ξεθάψει το τσεκούρι του πολέμου. Είχαν βρει ήδη τον υπαίτιο του ενδεχόμενου αποκλεισμού.

Ο Ντεσάν δεν είναι χθεσινός. Και η δική του Γαλλία δεν έχει φτάσει τυχαία σε σημείο να θεωρείται η καλύτερη ομάδα στον πλανήτη. Είδε πως δεν του έβγαινε, είδε την ομάδα του να αδυνατεί να απειλήσει και να ρισκάρει το 0-2 που θα του έσφιγγε πλέον τη θηλιά του αποκλεισμού πιο δυνατά από ποτέ γύρω από τον λαιμό του.

Γύρισε το σύστημα στο γνωστό 4-4-2, που περισσότερο μοιάζει με 4-2-4, το οποίο μπορεί να… διαλύσει τον αντίπαλο. Κομάν στο ένα άκρο, Γκριζμάν στο άλλο, Εμπαπέ – Μπενζεμά στην επίθεση. Διαολεμένο! Και αυτή η αλλαγή έφερε και την αλλαγή στο σκορ μέσα σε ένα τρίλεπτο.

Χαμένο πέναλτι και ανατροπή

Για να συμβεί αυτό; Χρειάστηκε να γίνει ήρωας ένας από τους παίκτες που τον είχαν πείσει να αλλάξει το σχήμα. Ο Ούγκο Γιορίς, με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Ελβετίας, έπιασε το πέναλτι του Ροντρίγκες στο 55′. Και επειδή το ποδόσφαιρο είναι το ομορφότερο άθλημα στον κόσμο και οι συγκινήσεις που σου προσφέρει δεν υπάρχουν πουθενά αλλού, η ιστορία του αγώνα όχι μόνο δεν είχε γραφτεί ακόμα, αλλά είχε… τόμους μπροστά της.

Η Ελβετία στο 55′ έχασε το πέναλτι για να κάνει το 2-0. Ο Μπενζεμά με υπέροχο πάρσιμο της μπάλας και πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε στο 57′. Και ο ίδιος παίκτες έφερε τη Γαλλία μπροστά στο σκορ με 2-1 στο 59′. Οι Γάλλοι πια είχαν διώξει από πάνω τους τον εφιάλτη ενός μάλλον ατιμωτικού αποκλεισμού, απελευθερώθηκαν, άπλωσαν το παιχνίδι τους, έβγαλαν το ταλέντο των παικτών τους σε όλο το μεγαλείο τους, ένιωσαν ξανά οι ισχυροί και άρχισαν να παίζουν το ποδόσφαιρο που μας έχουν συνηθίσει, κυριαρχώντας κατά κράτος.

Η… τηλεκατευθυνόμενη πλασεδάρα του Πογκμπά από τα 25 μέτρα, που έστειλε την μπάλα συστημένη στο παραθυράκι της εστίας, σημειώνοντας το 3-1 στο 75′ έμοιαζε με το κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης.

Ανατροπή… έπος και παράταση

Αλλά η Ελβετία μεταμορφώθηκε σε… Κροατία και έκανε ακριβώς το ίδιο με εκείνο που έκαναν οι φιναλίστ κόσμου δύο ώρες νωρίτερα. Μετατρέποντας το 3-1 σε 3-3. Ο Σεφέροβιτς στο 81′ με κεφαλιά πετύχαινε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 3-2 και ο Γκαβράνοβιτς, που είχε έρθει από τον πάγκο, ισοφάρισε σε 3-3 στο 90′, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Μια παράταση που είχε μια μεγάλη ευκαιρία από τον Εμπαπέ, μια Ελβετία που πια άρχισε να σκέφτεται περισσότερο από ποτέ τη διαδικασία των πέναλτι και τη… ζαριά πρόκρισης σε αυτή.

Το… μπαμ του αιώνα

Και αυτή τη ζαριά όχι μόνο την έπαιξε, αλλά την κέρδισε κιόλας. Οι Ελβετοί δεν έχασαν ούτε πέναλτι, είχαν πέντε στα πέντε, ο Εμπαπέ ήταν ο μοιραίος χάνοντας το πέμπτο της Γαλλίας και με το 5-4 κατάφερε να γράψει ιστορία και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά, στέλνοντας τους Γάλλους πίσω στο σπίτι πιο νωρίς απ’ ότι θα φαντάζονταν και οι… εχθροί τους.