Με Φορτούνη ο Ολυμπιακός Β’, 6-0 την Παναχαϊκή! (pic)

Ο διεθνής μεσοεπιθετικός πέτυχε δύο γκολ στο φιλικό των ερυθρόλευκων με τους αχαιούς

Στην τελική ευθεία για την επιστροφή του στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Ολυμπιακού βρίσκεται ο Κώστας Φορτούνης, με τον διεθνή μεσοεπιθετικό να ανεβάζει συνεχώς στροφές και να σκοράρει δύο γκολ στο φιλικό του Ολυμπιακού Β’ με την Παναχαϊκή!

Ο 29χρονος ξεκίνησε βασικός στο φιλικό των Πειραιωτών με τους Αχαιούς, που γίνεται στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη, με τον διεθνή μεσοεπιθετικό να σκοράρει δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 9ο λεπτό ο Κώστας Φορτούνης δοκίμασε το πόδι του από μακριά και έστειλε την μπάλα αριστερή γωνία του Κολοβούρη για το 1-0, ενώ στο 36’ εκμεταλλεύτηκε το λάθος που έγινε από τους ποδοσφαιριστές της Παναχαϊκής και βρέθηκε τετ α τετ με τον Κολοβούρη, με τον άσο του Ολυμπιακού να περνάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να βάζει σαν σε… προπόνηση το δεύτερο γκολ του στο σημερινό φιλικό.

Στο 40΄ ο Μαυρουδής με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί παράθυρο της εστίας του πατρινού κίπερ. Η μοναδική καλή φάση για την πατρινή ομάδα ήταν στο 24΄ με το σουτ του Μπουρλάκη, αλλά η μπάλα περνάει αρκετά δίπλα από την εστία του Νίκα. Στο 68΄ ο Κωστή με σουτ σημείωσε το 4-0.

Στο 78’ έγινε το 5-0 με τον Βοΐλη και στο αμέσως επόμενο λεπτό 6-0 πάλι με τον ίδιο παίκτη για τους γηπεδούχους. Στο 84΄ είχαμε μια καλή φάση για την Παναχαϊκή με τον Ζυγκερίδη που μέσα από την περιοχή έπιασε την κεφάλια η οποία βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 88’ δυνατό σουτ του Λιποράσε έδιωξε δύσκολα ο Στουρνάρας και μετά την εκτέλεση του κόρνερ με κεφάλια και πάλι ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός Β’ του Αριέλ Ιμπαγάσα παρατάχθηκε με τους εξής: Νίκας, Κατσουλίδης, Youte, Χρυσόπουλος, Κούτρης, Μαυρουδής, Καρανάτσιος, Φορτούνης, Ιμπαγάσα, Alibe, Bah. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι Κωστή, Μασούρας, Aguibou, Leidner, Λιάτσος.

H αρχική σύνθεση της Παναχαϊκής: Κολοβούρης, Στεργίδης, Ρουγκάλας, Τσακμάκης, Λιποράσε, Τσιάρας, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Κέρι, Αλεξόπουλος, N. Karaklajic. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι Θεοδωράκης, Τοπάλ, Λινάρδος, Χαντί, Τριμμάτης, P. Karaklajic, Silva, Ζυγκερίδης.