Formula 1: Φερστάπεν και Red Bull πανηγύρισαν στο φινάλε του Παγκοσμίου πρωταθλήματος

Κεφάλι και... τέρμα για τον Μαξ Φερστάπεν στο γκράν πρί της Φόρμουλα 1 στο Αμπου Ντάμπι.

Ο Ολλανδός πιλότος της Red Bull εκκίνησε από την πρώτη θέση και εκεί τον βρήκε ο τερματισμός σημειώνοντας την 10η νίκη της καριέρας του, στον 17ο και τελευταίο αγώνα της χρονιάς στη Φόρμουλα 1.

Ο Βαλτέρι Μπότας της Mercedes τερμάτισε δεύτερος και στην τρίτη θέση ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής, επίσης της Mercedes, Λιούις Χάμιλτον.

Στην τελική κατάταξη των κατασκευαστών, η Red Bull πήρε την δεύτερη θέση με 319 βαθμούς πίσω από την Mercedes, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η McLaren με 202 βαθμούς. Όσον αφορά την κατάταξη των οδηγών, ο Λιούις Χάμιλτον είχε εξασφαλίσει την πρωτιά από το γκραν πρι της Κωνσταντινούπολης και με τη σημερινή του τρίτη θέση συγκέντρωσε συνολικά 347 βαθμούς.

Δεύτερος ήταν ο ομόσταβλός του στην Mercedes, Βάλτερι Μπότας με 223, ενώ με τη σημερινή του νίκη ο Μαξ Φερστάπεν κατέκτησε την θέση με 214 βαθμούς.