Football League: Βήμα παραμονής το Αιγάλεω, ισοπαλία στη Ρόδο

Σημαντικό βήμα παραμονής έκανε το Αιγάλεω καθώς με γκολ του Μαχαίρα στο 44ο λεπτό επικράτησε 1-0 του Θεσπρωτού στο «Στ. Μαυροθαλασσίτης», για την 23η αγωνιστική της Football league.

Στο άλλο ματς τους ουράς που ενδιέφερε άμεσα την Καλαμάτα, Ιάλυσος και Ασπρόπυργος, μοιράστηκαν από έναν βαθμό σε ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει κανέναν την προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, πριν ισοφαρίσει ο Ρεκλείτης.

Η ομάδα της Δυτικής Αττικής με τον Πολέτο στο 77’ ξαναπήρε προβάδισμα, δίχως όμως να το κρατά ως το φινάλε με τον αρχηγό Μακρυδημήτρη διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Τα Τρίκαλα παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού απέδρασαν με το διπλό από το «Βουζουνεράκειο» κόντρα στην Ιεράπετρα στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Οι Θεσσαλοί ήταν οι νικητές του ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Football League, μετά την εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦ Ιεράπετρας με 1-0. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Τσίπρας στο 75’, ενώ οι Κρητικοί έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής

Σάββατο 7/3

Αιγάλεω – Θεσπρωτός 1-0 (44′ Μαχαίρας)

Ιάλυσος – Ασπρόπυργος 2-2 (69′ πέν. Ρεκλείτης, 89′ Μακρυδημήτρης – 49′ Φράγκος, 77′ Πολέτο)

Ο.Φ. Ιεράπετρας – Τρίκαλα 0-1 (76′ Τσίπρας)