Football League: “Φωτιά” στο πρωτάθλημα έβαλε η Καβάλα, 0-2 στη Βέροια (βίντεο)

H Καβάλα πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στην Βέροια με 0-2 στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έμεινε για έβδομο ματς αήττητη και ανέβηκε στην 3η θέση ενώ για την Βέροια ήταν η πρώτη εντός ήττα.

Από κόρνερ του Βασίλη Παπαδόπουλου στο 60ό λεπτό, ο Βασίλης Γαβριηλίδης άνοιξε το σκορ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Λάζαρος Ορφανίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο ενδιάμεσο (68’) η Καβάλα απείλησε με τον Παπαδόπουλο, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ σε τετ α τετ με τον Παναγιώτη Βοσνιάδη.

Η Βέροια, από την πλευρά της, πλησίασε στην ισοφάριση, όταν η κεφαλιά του Γιάννη Πασά στο 78’ πέρασε άουτ.

Να σημειωθεί ότι στη φάση του πέναλτι στις καθυστερήσεις, αποβλήθηκε ο Λάμπρος Ταΐρης με δεύτερη κίτρινη.

ΒΕΡΟΙΑ: Βοσνιάδης, Μουχάλης (85′ Μεληκιώτης), Μπλέτσας, Μαραγκός, Στάμου, Ταΐρης, Πολύζος (64′ Καραγιάννης), Πέντα (54′ Κανούλας), Ζούρκος Ν., Σιμόνι, Πασάς.

ΚΑΒΑΛΑ: Δήμιζας, Καζαντζίδης, Μαϊδανός (78′ Αρναούτογλου), Στίκας, Παπαστεριανός, Κέρθι, Θωμαΐδης, Γαβριηλίδης, Σκαθαρούδης (70′ Ορφανίδης), Μαρκόπουλος, Παπαδόπουλος Β. (87′ Κουτσούμπας).