Ευρωμπάσκετ 2022: Οι Ιταλοί έστειλαν… σπίτι τους Σέρβους!

Ο Γιόκιτς και οι συμπαίκτες του έπεσαν θύματα τεράστιας έκπληξης με θύτες τους απίστευτους Ιταλούς

Βόμβα» μεγατόνων έσκασε στο Ευρωμπάσκετ. Η απίστευτη Ιταλία νίκησε τη Σερβία με 94-86 (σκορ με το οποίο έληξαν και οι πρώτοι δύο αγώνες της ημέρας) και την πέταξε εκτός προημιτελικών!

Η ομάδα του Νίκολα Γιόκιτς είχε προβάδισμα 14 πόντων στη δεύτερη περίοδο και οι Ιταλοί “ψαλίδισαν” τη διαφορά, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο προπονητής των “ατζούρι” Τζανμάρκο Ποτσέκο. Και τότε έγιναν πράματα και θάματα…

Ο Ιταλός κόουτς αγκάλιασε άπαντες στην ομάδα, αποχώρησε και αμέσως μετά οι Ιταλοί εξαπέλυσαν εκπληκτική αντεπίθεση και με τα 4/4 τρίποντα του Σπίσου και τρομερή εμφάνιση από Μέλι και Πολονάρα γύρισαν το ματς και πηγαίνουν σε προημιτελικό με τους Γάλλους.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-45, 68-66, 86-94.

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Νταβίντοβατς, Γκούντουριτς 2, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 6 (2), Γιάραμαζ, Γιόκιτς 32 (2), Κάλινιτς 12 (3), Λούτσιτς 8, Μαρίνκοβιτς 8 (2), Μίτσιτς 16 (1), Μιλουτίνοφ 2.

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Μπιλίγκα, Ντατόμε 6 (1), Φοντέκιο 19 (3), Μανιόν 2, Μέλι 21 (3), Παγιόλα 1, Πολονάρα 16 (3), Ρίτσι 2, Σπίσου 22 (6), Τονούτ 5.