Ευρωμπάσκετ 2022: Ο φοβερός και τρομερός Γιάννης χάρισε νίκη και πρωτιά στην Εθνική (video)

Η Ουκρανία ήταν σκληρό καρύδι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χάρη στους 41 πόντους του Greek Freak η γαλανόλευκη επικράτησε με 99-79

Κάθε ομάδα θέλει έναν ηγέτη για τα δύσκολα και η Εθνική ομάδα μπάσκετ έχει την ευτυχία να διαθέτει στις τάξεις της τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Στο ματς που θα έκρινε την πρωτιά στον Γ’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ, η Ουκρανία στρίμωξε στα σχοινιά την Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ο “Greek Freak”, που με 41 πόντους πέτυχε ρεκόρ καριέρας με την Εθνική, σήμανε την αντεπίθεση που χάρισε στην Εθνική τη νίκη με 99-79, μαζί και την πρώτη θέση στο γκρουπ.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα της Εθνικής (7-0 και 10-2), χάρη στον οίστρο του Γιάννη, δεν είχε συνέχεια, με τους Ουκρανούς να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και υπερτερώντας σε 1 on 1 καταστάσεις να φέρνουν το ματς σε ισορροπία. Τα δύο γρήγορα φάουλ του Ντόρσεϊ δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο την κατάσταση και στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πολλά κενά διαστήματα της Εθνικής επέτρεψαν στην Ουκρανία να να φτάσει στο +7 με πρωταγωνιστή τον Σάνον.

Τα πάντα άλλαξαν με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η Εθνική έπαιξε εξαιρετική άμυνα και στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Γιάννης έκανε ό,τι ήθελε πετυχαίνοντας διαδοχικούς πόντους. Η Ελλάδα πέρασε γρήγορα μπροστά στο σκορ και “καθάρισε” το ματς με τη βοήθεια και των Ντόρσεϊ και Καλάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1), Γ. Αντετοκούνμπο 41, Θ. Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 13 (3), Ντόρσεϊ 13 (1), Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 4 (1), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1), Λαρεντζάκης 2.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μίκελσον): Μπλίζνιουκ 4, Μπομπρόφ 3 (1), Λεν 10 (2), Μίχαϊλιουκ 16 (1), Πούστοβι 6, Σάνον 16 (3), Σκάπιντσεφ 4, Σιντόροφ 10 (2), Τκατσένκο 8, Ζότοφ 2.