MESSINIA PLUS

Ευρωμπάσκετ 2022: Έκανε… προπόνηση με την Εσθονία και έφυγε για Βερολίνο (vid)

Η Εθνική νίκησε εύκολα με 90-69 και πάει με ακμαίο ηθικό στα νοκ άουτ ματς – Ενοχλήσεις στοv αστράγαλο αισθάνθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Η τυπική διαδικασία στο Μιλάνο ολοκληρώθηκε με την Εθνική να επικρατεί της Εσθονίας με 90-69 και να ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον Γ’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες, πριν την τελική φάση στη “Mercedes Benz Arena” του Βερολίνου.

Ο Δημήτρης Ιτούδης άπλωσε το ροτέισον, ώστε να βρουν ρυθμό όλοι οι παίκτες ενόψει των νοκ άουτ αγώνων, αλλά με την κατάσταση στην οποία βρέθηκε (ξανά) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, οι υπόλοιποι δεν χρειάστηκε να κάνουν υπερπροσπάθεια.

Ο “Greek Freak” ήταν ασταμάτητος και είχε 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο αγώνας να κριθεί νωρίς και στη συνέχεια να δοκιμαστούν σχήματα και συστήματα. Το κακό είναι πως ο Γιάννης έπεσε άτσαλα στο παρκέ σε μία φάση στην τρίτη περίοδο και να αποχωρήσει κουτσαίνοντας, κάτι που… στρεσάρει την ελληνική αποστολή ενόψει του αγώνα για τους “16”.

Πλέον, η “επίσημη αγαπημένη” ετοιμάζεται για το ταξίδι στο Βερολίνο, όπου θα ξεκινήσει το “πραγματικό” Ευρωμπάσκετ, με την ευχή όλων των Ελλήνων η Εθνική ομάδα να φτάσει μέχρι το τέλος της διαδρομής.

Τα δεκάλεπτα (με πρώτη την Εσθονία): 21-27, 36-51, 49-77, 69-90.

ΕΣΘΟΝΙΑ (Τόιγιαλα): Ντόρμπεκ 2, Ντρελ, Γιόεσαρ 12, Κίτσινγκ 10 (2), Κότσαρ 6, Κρίισα 12 (4), Κουλαμάε 2, Ραϊέστε, Σοκ, Τας 6, Βένε 19 (3).

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 3 (1), Γ. Αντετοκούνμπο 25 (1), Κ. Αντετοκούνμπο, Καλάθης 9 (1), Ντόρσεϊ 8 (1), Λούντζης 8 (1), Θ. Αντετοκούνμπο 3 (1), Παπαγιάννης 2, Παπανικολάου 8 (2), Παπαπέτρου 8 (1), Σλούκας 11 (1), Λαρεντζάκης 5.