Ευρωλίγκα: Θρύλος – όνειρο άλωσε την Βαρκελώνη

Μία τεράστια νίκη που τοποθετεί σε καλύτερη βάση την προσπάθεια του στην Ευρωλίγκα, σημείωσε ο Ολυμπιακός. Στο εξ αναβολής ματς της 9ης αγωνιστικής, νίκησε την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία με 96-88.

Έτσι έφτασε στο 3-2 εκτός έδρας και συνολικά στο 6-5 στη διοργάνωση, πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή εμφάνιση του. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να πάρει το προβάδισμα, βάζοντας της δύσκολα από την αρχή του αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εντυπωσιακά ποσοστά, πολύ περισσότερο για εκτός έδρας ματς με αυτόν τον δείκτη δυσκολίας, αφού εκτέλεσαν με 80% στις βολές, 61% στα δίποντα και 43,5% στα τρίποντα, ενώ είχαν διπλάσιες ασίστ από λάθη (20 ασίστ και 10 λάθη).

Ο Ολυμπιακός επέδειξε επιθετική πολυφωνία, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο κορυφαίος του αφού έφτασε σε double-double με 15 πόντους και 10 ασίστ, ο Χασάν Μάρτιν είχε 17 πόντους, οχτώ ριμπάουντ, ο Σακίλ ΜακΚίσικ 16 πόντους, τέσσερις ασίστ, τρία κλεψίματα, ο Κώστας Παπανικολάου 11 και ο Σάσα Βεζένκοφ 10 πόντους.

Η αρχή του αγώνα ήταν ονειρεμένη για τον Ολυμπιακό αφού προηγήθηκε με 12-0, έχοντας 5/6 σουτ την ώρα που η Μπαρτσελόνα είχε 0/9 και έπειτα από έξι αγωνιστικά λεπτά η διαφορά ήταν στον 15 (6-21). Στο τέλος της πρώτης περιόδου πάντως οι Καταλανοί κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (17-26).

Ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου και η Μπαρτσελόνα μέσα από την άμυνα της, άρχισε να αλλάζει τη ροή του αγώνα. Έτσι μισά της δεύτερης περιόδου η διαφορά ήταν στους τρεις πόντους (34-37).

Στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου δεν άλλαξαν οι ισορροπίες με τον Ολυμπιακό να αρκείται σε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (47-51). Οι Ισπανοί σημείωσαν 30 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας κατακόρυφα τα ποσοστά τους αφού τελείωσαν το ημίχρονο με 65% στα δίποντα και 60% στα τρίποντα όμως και του Ολυμπιακού ήταν πολύ υψηλά (68,2% στα δίποντα, 60% στα τρίποντα), με τον ΜακΚίσικ να έχει 10 πόντους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο που… θύμιζε μέχρι ενός σημείου, εκείνη του πρώτου αφού στα μισά της τρίτης περιόδου είχε και πάλι στα χέρια της διψήφιο προβάδισμα (50-63) με σερί 12-3.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και πάλι τον πλήρη έλεγχο, πρωτίστως μέσα από την άμυνα τους και έχοντας επιθετική ισορροπία με σκορ τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι. Στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 72-63.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός είχε σοβαρά επιθετικά προβλήματα και στο 35′ όλα άρχισαν από το 0, αφού η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε στους 77 πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους και τρία λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +7 (82-89), διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες και 38” πριν το τέλος μετά από ένα καλάθι του Σλούκα (84-91).

Με τέσσερις σερί πόντους του Νικ Καλάθη και αφού ενδιάμεσα ο Χάρισον αστόχησε σε δύο βολές, η Μπαρτσελόνα μείωσε στο 88-92, όμως ο Ολυμπιακός δεν έχασε το παιχνίδι, αφού Βεζένκοφ και Σλούκας έβαλαν τις βολές που εκτέλεσαν και ο ΜακΚίσικι έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το τελικό 88-96.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 15, Χάνγκα 10 (1), Μπολμαρο 6, Σμιτ 2, Οριόλα 2, Αμπρίνες (8 (2), Χίγκινς 7 (1), Μαρτίνεζ 4, Κούριτς 9 (3), Μίροτιτς 16 (2), Καλάθης 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 5, Σπανούλης 2, Σλούκας 15 (1τρ, 10ασ.), Μάρτιν 17 (8/13δ, 8ρ.), Βεζένκοφ 10 (1), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11 (3), Ζαν-Σαρλ 6, Τζένκινς 8 (2), Έλις 4, ΜακΚίσικ 16 (3).