Messinia Live

Ευρωλίγκα: Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός, 81-63 την Μακάμπι

Μία από τις πιο πειστικές φετινές του εμφανίσεις πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 81-63 στο ΟΑΚΑ της Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες.

Παρά τις απουσίες του ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν εξαιρετικός τόσο στην πρώτη όσο και στην τέταρτη περίοδο του αγώνα επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του και φτάνοντας στη 10η φετινή του νίκη βελτιώνοντας έτσι το ρεκόρ του σε 10-17.

Ο Όντεντ Κάτας είδε τέσσερις παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Παπαπέτρου να έχει 20, τον Γουάιτ 15 με 7 ριμπάουντ και τον Μήτογλου 12 με 8 ριμπάουντ. 12 πόντους σημείωσε και ο Χεζόνια.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για της ελληνική ομάδα. Προηγήθηκε με 11-3 στο τετράλεπτο ενώ έφτασε στο +18 (25-7) ένα λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συντήρησε το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 43-30.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε καλύτερο ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και άρχισε σταδιακά να μειώνει τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε ξανά με +16 (56-40) στο 25' όμως η Μακάμπι απάντησε με επιμέρους σκορ 15-2 στο επόμενο πεντάλεπτο και μείωσε σε 58-55 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήρθε με τον ίδιο τρόπο. Τρέχοντας σερί 9-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου ξέφυγε με 67-55 ενώ η άμυνά του δέχθηκε μόλις τρία καλάθια -8 πόντους- σε όλη την τελευταία περίοδο, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 81-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-50, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 20 (4), Χεζόνια 12 (2), Κασελάκης, Γουάιτ 15, Μήτογλου 12, Μπέντιλ 4, Σαντ Ρος 5 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1), Γουίλμπεκιν 14 (4), Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1, Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 9 (1), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9.