Ευρωλίγκα: Δεύτερη ήττα του Παναθηναϊκού απο την Αρμάνι

Την ήττα με 96-87 γνώρισε στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός από την Αρμάνι για τη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας υποχώρησαν στο 10-8, όσο και οι Ιταλοί, αλλά πλέον μετρούν δύο ήττες από την Αρμάνι που θα τους βάλει σε μειονεκτική θέση σε κάθε πιθανή ισοβαθμία.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού δέχθηκε 96 πόντους τη στιγμή που επιθετικά μόνο ο Φριντέτ (28 πόντοι με 6/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα) και ο Τόμας (15 πόντοι) απειλούσαν. Ο Καλάθης τελείωσε ένα ακόμα παιχνίδι με διψήφιο αριθμό ασίστ (11) αλλά είχε 1/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

Από την άλλη ο Μεσίνα πήρε σκορ σχεδόν απ’ όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε, ενώ τέσσερις από αυτούς τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα και μάλιστα προηγήθηκε με 8-2 στο πρώτο τρίλεπτο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο γρήγορα ισορρόπησαν το παιχνίδι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο το Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των «πρασίνων» και κατάφερε να συντηρήσει το προβάδισμά τους. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τα τρίποντο των Ροντρίγκεθ και Μίτσοφ, οι Ιταλοί κατάφεραν για πρώτη φορά να προηγηθούν με διψήφια διαφορά κάνοντας το σκορ 44-34.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας βελτιώθηκαν επιθετικά στην τρίτη περίοδο και μάλιστα μείωσαν σε 46-40 στο 23′ με τον Τόμας. Ο Ρντρίγκεθ με δύο δικά του τρίποντα διατήρησε το προβάδισμα της Αρμάνι (58-49) στο 25′ παρά τις προσπάθειες του Παναθηναϊκού να ροκανίσει τη διαφορά.

Ο Φριντέτ μείωσε εκ νέου σε 60-55, αλλά η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους που τρέχοντας σερί 11-0 ξέφυγαν με 71-55 στο 29′ ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με 73-57.

Στο 36′ ο Φριντέτ με γκολ φάουλ κατέβασε τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (83-74) αλλά η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, σταμάτησε.

Η Αρμάνι με σερί 8-0 ξέφυγε και πάλι με +17 (91-74) με λιγότερο από τρία λεπτά για το φινάλε, όμως και πάλι η ελληνική ομάδα έκανε προσπάθεια να επιστρέψει. Με τον Φριντέτ να σημειώνει επτά πόντους και τον Μπεντίλ να ευστοχεί σε τρίποντο, έτρεξε σερί 10-0 μειώνοντας σε 91-84 με 1’10» για το τέλος.

Ένα λάθος του Φριντέτ και δύο άστοχα τρίποντα από τους Παπαπέτρου και Μήτογλου δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό  να μειώσει περισσότερο, με τον Σκόλα να κάνει το 96-84 στα 21». Στα 8» ο Φριντέτ ευστόχησε σε τρίποντο, όμως στη συνέχεια ήταν άστοχος μετά από το κλέψιμο του Μήτογλου, με το 96-87 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-34, 73-57, 96-87.

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε, Μίτσοφ 11 (3), Μπιλίγκα 6, Γκουντάιτις 8, Μορασκίνι 12 (2), Ρολ 9 (2), Ροντρίγκεθ 22 (4), Ταρσζέφσκι 2, Σάικς 17 (3), Μπρουκς 4, Σκόλα 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 15 (1), Ράις 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 6, Τζόνσον 2, Φριντέτ 28 (5), Καλάθης 4 (11 ασ.), Γουάιλι 6, Μήτογλου 10 (2), Μπεντίλ 7 (1).