Europa League, Άρης-Κοβαλίβκα 1-2: Αποκλεισμός-σοκ για τους κίτρινους

Τέλος η Ευρώπη, τέλος και το αήττητο για τον Άρη!

Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν με 2-1 από την Κόλος Κοβαλίφκα, αποκλείστηκε και την ίδια ώρα έσπασε το εντός έδρας ευρωπαϊκό του αήττητο.

Συγκεκριμένα, από το 1968 και έπειτα ο Άρης δεν είχε χάσει στο γήπεδό του, μετρώντας 13 νίκες και 15 ισοπαλίες.

Απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα – συνήθως οι εννιά στους 10 έπαιζαν πίσω από τη μπάλα – των Ουκρανών ο Άρης είχε μεν την κατοχή της μπάλας, είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να είναι όσο αποτελεσματικός έπρεπε στην τελική προσπάθεια.

Είχε καλές στιγμές και συνεργασίες μεσοεπιθετικά, απείλησε την εστία του Βόλινετς, αλλά γκολ δεν έβαλε. Σε φάση διαρκείας στο 9’ από σέντρα του Λόπεθ, ο Μπερτόγλιο πήρε την μπάλα, έδωσε στον Γκάμα του οποίου το σουτ μπλόκαρε ο Βόλινετς. Στο 20’ με εξαιρετική ανάπτυξη από τα δεξιά και γύρισμα του Σάσα, ο Λόπεθ έκανε την προβολή, όμως ο Νόβακ πρόλαβε και του έβαλε την κόντρα.

Η Κόλος Κοβαλίβκα έγινε απειλητική όταν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ροζ με τον Σάσα στην άμυνα του Άρη και την κεφαλιά “ψαράκι” του Σμίρνι απέκρουσε ενστικτωδώς ο Κουέστα, κρατώντας το μηδέν.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 36’, ο Ματίγια είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του Άρη για γκολ, αλλά το απευθείας χτύπημα φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βόλινετς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για τον Άρη. Στο 47’ οι Ουκρανοί κέρδισαν φάουλ (αχρείαστο από τον Σάσα) από τα αριστερά, το εκτέλεσε ο Ζαντόια και ο Μπογκντάνοφ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση. Στο 55’ σε μια από “πολιορκία” της ουκρανικής άμυνας η μπάλα έφτασε στον Γκάμα και αυτός με εκπληκτικό σουτ έγραψε το 1-1!

Η αφέλεια και η αδράνεια στα μετόπισθεν έκαναν την… εμφάνισή τους και στο 63’ όταν ο Κουέστα είχε κακή αντίδραση και ο Αντιούκ από κοντά έκανε το 1-2 για την Κόλος, κόντρα στη ροή του αγώνα, διότι ο Άρης πίεζε για την ανατροπή.

Ο Ένινγκ έβγαλε τον Γκάνεα και πέρασε τον Μάνο, παίζοντας με τρεις στην άμυνα για να “φορτώσει” την επίθεσή του Άρη, ενώ πέρασε και τον Μαντσίνι αντί του Σάσα για να παίξει όλα για όλα στα τελευταία 15 λεπτά…

Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να κάνουν φάση μέχρι το 92’ όταν το σουτ του Μαντσίνι πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία της Κόλος, που πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει την Ριέκα.

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Κουέστα, Σάσα (78’ Μαντσίνι), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα (69’ Μάνος), Ματίγια, Τζέγκο, Γκάμα, Μπερτόγλιο, Φετφατζίδης, Λόπεθ

ΚΟΛΟΣ ΚΟΒΑΛΙΒΚΑ (Κοστίσιν): Βόλινετς, Πετρόφ, Λισένκο (64’ Σελέζνιοφ), Σμίρνι, Αντιούκ (88’ Κοστίσιν), Χαβρίς, Νόβακ, Ζοζούλια (50’ Μορόζκο), Γέμετς, Μπογκντάνοφ, Ζαντόια