Euroleague, Ολυμπιακός-Αναντολού Εφές 87-85: Με buzzer beater Σλούκα «σκότωσε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Με τον Κώστα Σλούκα να κάνει εκπληκτικό ματς (23π., 5ρ., 6ασ.) και να σκοράρει στην κόρνα της λήξης, ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη επί της Εφές στην παράταση με 87-85.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 87-85 της Αναντολού Εφές στην παράταση για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε τις 14 νίκες σε 23 αγώνες. Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο έφερε τον Ολυμπιακό στο +9 (26-17), όσοι και οι πόντοι του Σλούκα στο συγκεκριμένο διάστημα. Η Εφές επέστρεψε στο ματς στη δεύτερη περίοδο καθοδηγούμενη από τον Μίσιτς (42-41) και ακολούθησε ένα παιχνίδι πολύ λεπτών ισορροπιών (61-61). Ο Ντόρσεϊ με πέντε προσωπικούς πόντους έφερε την ομάδα του στο 75-73, με τον Μίσιτς να ισοφαρίζει (75-75) στα 13’’.

Ο Ντόρσεϊ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί η Εφές προηγήθηκε με το τρίποντο του Λάρκιν στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο το καλάθι του Ντόρσεϊ αρχικά και το τρίποντο του Σλούκα στην εκπνοή χάρισαν στον Ολυμπιακό τη νίκη με 87-85.

Ο Κώστας Σλούκας είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο Σάσα Βεζένκοφ και ο Μουστάφα Φαλ είχαν 19, 16 και 10 πόντους αντίστοιχα. Ο Βασίλιε Μίσιτς με 12 πόντους και 13 ασίστ ξεχώρισε από την κάτοχο της Ευρωλίγκας.

Δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75, 87-85 (πρτ.)