EURO 2020: Δυσκολεύτηκε η Ουκρανία, αλλά νίκησε με 2-1 τη Βόρεια Μακεδονία (video)

Ξαναμπήκαν οι Ουκρανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης στους “16” του EURO 2020, καθώς πριν από λίγο πήραν μία “πύρρειο νίκη” επί της Βόρειας Μακεδονίας με 2-1.

Η Ουκρανία μπήκε δυνατά, ανοίγοντας το σκορ στο 29ο λεπτό με όμορφο γκολ του αρχηγού της, Αντρέι Γιαρμολένκο. Μάλιστα, “χτύπησε” για δεύτερη φορά μόλις πέντε λεπτά αργότερα, με τον Γιάρεμτσουκ να χρίζεται σκόρερ, βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας των Σκοπιανών.

Κι ενώ όλοι περίμεναν μία άνετη επικράτηση, το 2-0 έφερε επανάπαυση. Η Βόρεια Μακεδονία αναθάρρησε και κέρδισε πέναλτι στο 57‘ σε ανατροπή του Πάντεφ. Ο Μπούσκαν απέκρουσε αρχικά την εκτέλεση του Αλιόσκι, όμως ο παίκτης των γειτόνων μείωσε σε 2-1 στο ριμπάουντ.

Στο 83′ ο Αβραμόφσκι υπέπεσε σε χέρι εντός μεγάλης περιοχής και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι, συμβουλευόμενος και το VAR. Όμως, η εκτέλεση του Μαλινόφσκι ήταν άστοχη, με το 2-1 να παραμένει ως το τέλος.

Πλέον, η Ουκρανία έχει 3 βαθμούς και… ελπίζει, ενώ η Βόρεια Μακεδονία ουσιαστικά “αποχαιρετά” τη διοργάνωση.

Οι συνθέσεις

Ουκρανία: Μπουσκάν, Στεπανένκο, Γιαρμολένκο (70′ Τσιγκάνκοφ), Μαλινόφσκι (92′ Σόμπολ), Γιάρεμτσουκ (70′ Μπεσιέντιν), Σαπαρένκο (78′ Σίντορτσουκ), Ζαπάρνι, Μικολένκο, Ζιντσένκο, Καραβάεφ, Ματβιένκο.

Βόρεια Μακεδονία: Ντιμιτριέφσκι, Αντέμι (86′ Ριστέφσκι), Αλιόσκι, Μπάρντι (77′ Αβραμόφσκι), Ελμάς, Μουσλίου, Πάντεφ, Νικόλοφ (46′ Τραϊκόφσκι), Ριστόφσκι, Σπιρόφσκι (46′ Τσουρλίνοφ), Βελόφσκι.

To 1-0 (Γιαρμολένκο 29’)

Το 2-0 (Γιάρεμτσκουκ 34’)

Το 2-1 (Αλιόσκι 56’)