Εθνικός Μελιγαλά-Πανθουριακός 0-2: “Σίφουνας” στο Μελιγαλά – Αφιέρωσαν τη νίκη στον Κακαλή που τραυματίστηκε

Ανεμοστρόβιλος έπληξε το γήπεδο Μελιγαλά λίγο πριν το φινάλε- Αναποδογύρισαν οι πάγκοι, βλάβη στα ηλεκτρολογικά

Μετά το εντυπωσιακό πέρασμα στον Κάμπο, στην πρεμιέρα της Α΄τοπικής, ο Πανθουριακός ντουμπλάρισε τις εκτός έδρας νίκες καθώς επιβλήθηκε 2-0 του Εθνικού στο Μελιγαλά και συνεχίζει με το απόλυτο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Απόλλωνα Καλαμάτας.

Σ’ ένα ματς που πήγε κυρίως στη δύναμη, σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, η ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου είχε τις ευκαιρίες και την αποτελεσματικότητα σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Οδεμισιώτη και Κουρούπη και χωρίς να κινδυνεύσει έφτασε στο δεύτερο τρίποντο.

Την νίκη σκίασε ο τραυματισμός του Βασίλη Κακαλή, ο οποίος στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου υπέστη εξάρθρωση ωμοπλάτης σε διεκδίκηση της μπάλας και μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Καλαμάτας, με τους συμπαίκτες του και τους ανθρώπους της ομάδας να του αφιερώνουν τη νίκη μαζί με ευχές για ταχεία ανάρρωση.

Το δεύτερο απρόοπτο ήρθε στο φινάλε του αγώνα καθώς το μπουρίνι που έπληξε την Μεσσηνία άφησε το αποτύπωμά του και στο γήπεδο Μελιγαλά. Ο άνεμος ήταν τόσο ισχυρός ώστε αναποδογύρισαν οι πάγκοι των ομάδων (!) - ο ένας μάλιστα έσπασε- και το ματς διεκόπη προσωρινά από τον Ψηλοπαναγιώτη για να συνεχιστεί μετά από λίγα λεπτά όταν κόπασε η κακοκαιρία.

Επίσης ο ανεμοστρόβιλος και η ισχυρή καταιγίδα δημιούργησαν προβλήματα στις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις του σταδίου.

Οι επίδοξοι πρωταθλητές μπήκαν μπροστά το σκορ με προβολή του Οδεμισιώτη στο 15' και αφού έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Πουλάκο, Βασιλόπουλο και Ζαραφέτα, τελικά "κλείδωσαν" τη νίκη στο 65΄με κεφαλιά του Κουρούπη έπειτα από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων.

Εθνικός Μελιγαλά (Αργυρόπουλος): Παπανικολός, Μάραντος (75' Ζύλφο), Ν. Παπαγεωργίου, Γρ. Παπαγεωργίου (46' Γεωργατσέλης), Νινιός, Κανελλόπουλος (75΄λ.τρ. Αλντέσκου), Σαραντόπουλος, Λάγιος, Βόρφυ (80' Αβράμης), Κοντομανωλόπουλος, Μακρής.

Πανθουριακός (Καλόμαλος): Κόκκαλης, Κακαλής (45' λ.τρ. Γιαννακόπουλος), Καλογερόπουλος, Οδεμισιώτης, Μπαστακός, Γεωργιόπουλος, Κουρούπης, Βασιλόπουλος, Αθανασόπουλος, Ζαραφέτας, Πουλάκος (50' Μιχαλέας).