Εθνικός Μελιγαλά- Ακρίτας Κορώνης 1-2: Ανατροπή και πρόκριση στην παράταση

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε ο Ακρίτας Κορώνης από τον Μελιγαλά καθώς επικράτησε 2-1 στην παράταση του Εθνικού και πήρε την πρόκριση στην τρίτη φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Σπύρου Τσικίνη έφτασε με ανατροπή στην πρόκριση καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι με τον Νινιό αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Γαλανόπουλο και τελικά πήραν τη νίκη-πρόκριση με γκολ του Κάνιστρα στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Γιώργου Αργυροπούλου καθώς στο 9ο λεπτό ο Σαραντόπουλος μπήκε κάθετα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Σπανό. Ο διαιτητής Παπακωνσταντίνου υπέδειξε την εσχάτη των ποινών με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ζητώντας και κάρτα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Νινιός και έκανε το 1-0 στο 10ο λεπτό.

Στο 22’ ο Παπανικολός έκανε ασταθή απόκρουση και ο Μάραντος μπήκε στην πορεία της μπάλας και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά την έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την τελευταία καλή στιγμή όταν σε σουτ του Γαλανόπουλου ο Παπανικολός απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 57’ ο Κανελλόπουλος έπιασε δυνατό σουτ δοκιμάζοντας την ετοιμότητα του Σακκά που έδιωξε, ενώ στο 77’ ο Αλντέσκου έπιασε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και πέρασε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στα τελευταία λεπτά και αφού απείλησαν με σουτ του Σπανού στο 86’, έφεραν το ματς στα ίσα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μουτζούρης έκανε τη σέντρα και ο Γαλανόπουλος στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 102’ ο Γαλανόπουλος είχε σουτ άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπανικολού ενώ η ανατροπή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 115’. Ο Φάνης Κάνιστρας αφού ταλαιπώρησε δύο αμυντικούς, ξέφυγε από το μαρκάρισμα και με πλασέ έγραψε το 1-2. Στο αμέσως επόμενο λεπτό υπήρξε διακοπή του παιχνιδιού μετά από έντονο διαπληκτισμό που οδήγησε σε κόκκινη κάρτα στον Μακρή. Η τελευταία καλή φάση του ματς καταγράφηκε στο 120 όταν ο Αβράμης, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα αλλαγή, βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Σακκά αλλά πλάσαρε πάνω του.

Εθνικός Μελιγαλά: Παπανικολός, Μαράντος (88’ Κλεφτόγιαννης), Αλντέσκου, Μακρής, Παπαγεωργίου Νίκος, Παπαγεωργίου Γρηγόρης, Σαραντόπουλος (64’ Ξυδιάς), Νινιός, Βόλφι (70’ Κοντομανωλόπουλος), Λάγιος, Κανελλόπουλος (88’ Αβράμης).

Ακρίτας Κορώνης: Σακκάς, Κουτσουμπός, Παναγιωτόπουλος, Σταμάτης (46’ Φέστας), Σπανός, Τσιμικλής, Μάραντος Αναστ. (84’ Σαρδέλης), Μερκούρης, Γαλανόπουλος, Κάνιστρας, Μουτζούρης.