Ερμιονίδα- Καλαμάτα 0-2: Απέδρασε με Πινδώνη, Λαθύρη αλλά δεν το χάρηκε…

Παρά τις δύσκολες γηπεδικές συνθήκες και τα σφυρίγματα του Βλάχου που μοίραζε κάρτες από τα πρώταδευτερόλεπτα, η Καλαμάτα έσπασε την κακή παράδοση απέναντι στην Ερμιονίδα, επιστρέφοντας στιςεπιτυχίες μετά την ήττα στο ντέρμπι.

Η Μαύρη Θύελλα έφυγε με το καθαρό 2-0 από το Κρανίδι αλλά δεν χάρηκε την επιτυχία όσο θα ήθελε καθώς την ίδια ώρα ο Ασπρόπυργος έφευγε αλώβητος από την Τρίπολη και παρέμεινε με το +1 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι μελανόλευκοι του Γιάννη Χριστόπουλου, ο οποίος προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα καθώς δεν είχε τους Αντωνιάδη, Αλιατίδη και κράτησε στον πάγκο τον Μίνγκα, ευτύχησαν να πάρουν απο νωρίς κεφάλι στο σκορ και στην συνέχεια έλεγξαν απόλυτα το ματς.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Μάρκοβιτς εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα των γηπεδούχων δεν απομάκρυνε και ο Πινδώνης με πλασέ πέτυχε το έκτο του γκολ στην σεζόν για το 0-1.

Η Μαύρη Θύελλα συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και στο 33ο λεπτό έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία όταν ο Γκιμούσης απέκρουσε διαδοχικά πλασέ των των Γιόνδη και Πέριτς. Ο σέρβος μεσοεπιθετικός είχε και τηντελευταία φάση στο πρώτο μέρος με σουτ το οποίο πέρασε άουτ.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο β’ μέρος με την Καλαμάτα να μπαίνει δυνατά και να “κλειδώνει” τη νίκη στο 47’ όταν ο Λαθύρης έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε τον Γκιμούση για το 0-2 μέσα σε αποθέωση από περίπου 40καλαματιανούς στην κερκίδα.

Η Ερμιονίδα υποτάχθηκε στην μοίρα της και πέρα από ένα σουτ του Σαλταπίδα στο 78’ δεν είχε τελική ενώ για τηνΚαλαμάτα ο Μάρκοβιτς έχασε το… άχαστο στο 90’ καθώς δεν βρήκε δίχτυα σε κοντινό πλασέ.

Στις καθυστερήσεις του ματς ο Πινδώνης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα απουσιάσει απο το τελευταίο ματς με τον Παναρκαδικό. Ο έμπειρος μέσος με την πρώτη κάρτα που είχε δεχτεί συμπλήρωνε 7 και θα απουσίαζε για δυο ματς, αυτό στο φινάλε και από το πρώτο ματς των μπαράζ.

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Γ.Πάλλης): Γκιμούσης, Τζιέρης, Βιρβίλης, Μπιμπισίδης, Σαμαράς, Γεωργακόπουλος (60′ Κατσέτης), Κορνελάτος (65′ Σαλταπίδας), Πούτσι, Νικολόπουλος, Τριμπόνιας (46′ Νικολούδης), Βασιλέρης (46′ Κάλα).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γ.Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Ψάνης, Βοσκόπουλος, Χίλγκεν, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνδης (85’Μπίζος), Μάρκοβιτς (89’ Αθανασόπουλος), Λαθύρης (60′ Φουάσης).

Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή στον 8ο όμιλο της Γ’ Εθνικής καθώς Ασπρόπυργος και Καλαμάτα πέρασαν αλώβητοι από Τρίπολη και Κρανίδι, αντίστοιχα.

Η ομάδα της Δυτικής Αττικής νίκησε 3-0 τον Παναρκαδικό, σ’ ένα ματς που είχε ένταση στο τέλος με τον προπονητή των φιλοξενούμενων Γιώργο Βαζάκα να αποβάλλεται, ενώ η Καλαμάτα επιβλήθηκε 2-0 της Ερμιονίδας με σκόρερ τους Πινδώνη, Λαθύρη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική:

Γ’ Εθνική – 25η αγωνιστική

ΑΕ Ερμιονίδας – Καλαμάτα 0-2 (4′ Πινδώνης, 47′ Λαθύρης)
Παναρκαδικός – Ασπρόπυργος 0-3 (16′ Νικολάου, 58′, 80′ Δουκάκης)
Μανδραϊκός – Παναργειακός 1-3 (44′ / 6′, 46′ Μαρουκάκης, 77′ Συρεγγέλας)
Ένωση Λέρνας – ΑΟ Υπάτου 1-3
Αστέρας Βλαχιώτη – Αμβρυσσέας Διστόμου 2-5 (55′, 77’/ 20′, 23′ Στάρις, 45′ Βήχος, 58′ Βαζ, 71′ Δήμου)
ΑΟ Κατασταρίου – ΑΕ Πελλάνας 1-1 (88’/ 18′ Μουλιάτος)
Πάμισος – ΑΟ Εικοσιμίας 1-1 (21′ Βλάχος/ 77′ Καπλάνι)