Εράνη- Πανθουριακός 0-0: Λίγες φάσεις, πολύ άγχος και νευρικότητα

Μετά από ένα νευρικό παιχνίδι στα Φιλιατρά η Εράνη αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Πανθουριακό στο μεγάλο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α κατηγορίας Μεσσηνίας.

Ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για την ομάδα του Κώστα Λυμπερόπουλου που μετρούσε ισάριθμες νίκες τις πρώτες δύο αγωνιστικές ενώ η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα έφερε ένα ακόμη 0-0 με ομάδα της κορυφής καθώς είχε προηγηθεί η χωρίς γκολ ισοπαλία με τον Απόλλωνα Καλαμάτας στην πρεμιέρα.

Το ματς ήταν μοιρασμένο με τον Πανθουριακό να δημιουργεί την μεγάλη φάση στο πρώτο μέρος ενώ οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο στην επανάληψη, πίεσαν και έκαναν δύο καλές φάσεις 15 λεπτά πριν το φινάλε αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Πανθουριακός εκανε την πρώτη αξιόλογη επίσκεψη στα καρέ των γηπεδούχων στο 11ο λεπτό όταν ο Σπυρόπουλος έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά ο Αλεξανδρόπουλος ήταν σε ετοιμότητα.

Η μεγάλη φάση για την ομάδα του Μαυρέα ήρθε στο 19' όταν ο Μερκούρης έκανε δική του την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του έδιωξαν οι αμυντικοί λίγο πρίν την γραμμή τέρματος.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 37' όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χρονοπούλου ο Πέππας έπιασε την κεφαλιά άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Κόκκαλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εράνη απείλησε δύο φορές σε ένα δίλεπτο. Στο 74′ ο Βελλης βγήκε τετ α τετ με τον Κόκκαλη αλλά ο πανύψηλος γκολκήπερ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε, ενώ στο κόρνερ που ακολούθησε η κεφαλιά του Τσουλάκου απο καλή θέση πέρασε άουτ.

Εράνη Φιλ. (Κώστας Λυμπερόπουλος): Αλεξανδρόπουλος, Γριβοκωστόπουλο;, Παπαγεωργίου, Μπουρδέκας, Χρονόπουλος Α. (65’ Κώτσος), Χάρμπας, Ασημακόπουλος, Πέππας, Τσουλάκος, Βλαχόπουλος, Βέλλης

Πανθουριακός (Αντώνης Μαυρέας): Κόκκαλης, Νινιός, Πατσιώτης, Δημητρακόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καράμπελας, Σπυρόπουλος (86’ Κοστρίβας), Ράπτης, Μερκούρης (80’ Εμμανουήλ), Τρίψας (90’ Φαββατάς), Κανελλόπουλος (70’ Μπαζάνης)

(φωτ.: Αναστασία Χαρά Γεωργακοπούλου)