Εράνη Φιλιατρών – Πάμισος Μεσσήνης 1-1: Τα… μποφόρ της κορυφής

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι ανάμεσα στην Εράνη Φιλιατρών και τον Πάμισο Μεσσήνης για την 21η αγωνιστική στην Α τοπική Μεσσηνίας και η κατάσταση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε αμετάβλητη.

Το τελικό 1-1 στο γήπεδο Φιλιατρών σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων σε ένα παιχνίδι που είχε πρωταγωνιστή τον άνεμο ο οποίος δυσκόλεψε πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και στην εξέλιξη του αγώνα αποδείχθηκε καθοριστικός στη διαμόρφωση του αποτελέσματος.

Οι δύο μονομάχοι μοιράστηκαν τους βαθμούς όπως είχε γίνει και στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου μόνο που τότε οι δύο ομάδες είχαν πετύχει από δύο τέρματα.

Το πρώτο ημίχρονο είχε λιγοστές φάσεις με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να κάνουν παιχνίδι λόγω του ισχυρού ανέμου. Το β’ μέρος ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια για τους γηπεδούχους, με τον Μπάρκα στο 47′ να ανοίγει το σκορ. Ο Πάμισος, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο είχε υπέρ του τον αέρα, πέρασε στην αντεπίθεση και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα 10 λεπτά αργότερα με τον Κατσιβαρδέα. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής των πρασίνων έπιασε ένα δυνατό σουτ λίγο κάτω από τη σέντρα και η μπάλα με τη βοήθεια του αέρα καρφώθηκε στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Κουμπαρούλη.

Διαιτητής: Καυκάς, βοηθοί: Αράπης, Μπάρδης

Εράνη Φιλιατρών (Λυμπερόπουλος): Κουμπαρούλης, Τσόπελας, Μπινιώρης, Γκότσης (87′ Κουρούβανης), Πέππας, Γκεβόρι, Μιχαλόπουλος (72′ Χάρμπας), Βασιλόπουλος (90′ Πλάκας), Κόλλιας, Γεωργιόπουλος, Μπάρκας.

Πάμισος Μεσσήνης (Μαντζούνης): Τόσκα, Νινιός (82′ Ρουμελιώτης), Χαραλαμπόπουλος, Μπαστακός, Φιλόπουλος, Κατσιβαρδέας, Αριστομενόπουλος (67′ Μπορχάν), Τιμπλαλέξης (73′ Ντίσα), Βλάχος, Παπαδόπουλος, Δεμπεγιώτης (67′ Κουλόπουλος).