Δίωνας Κυπαρισσίας– Νήαρ Ηστ 70-78: Ήττα-αποκλεισμός στο φινάλε

Το εμπόδιο της ιστορικής Νήαρ Ηστ αποδείχθηκε ανυπέρβλητο για τον Δίωνα. Η ομάδα της Κυπαρισσίας ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς μετά απο δυο προκρίσεις, γνώρισε την ήττα με 78-70 και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του θεσμού.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα με την ομάδα του Χρήστου Μηριούνη να πηγαίνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προπορευόμενη με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (39-38).

Η ομάδα της Καισαριανής πήρε προβάδισμα στην 3η περίοδο αλλά ο Δίωνας με σερί 11-0 προσπέρασε 65-64 , 5΄πριν το φινάλε. Η αθηναϊκή ομάδα ωστόσο φάνηκε ψύχραιμη στο τέλος και με επί μέρους σκορ 14-5 έφτασε στη νίκη-πρόκριση.

Δίωνας Κυπαρισσίας– Νήαρ Ηστ 70-78

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-38, 53-59, 70-78

Δίωνας (Μυριούνης): Βαλιώτης 13(2), Καμαρινός 12(2), Ντάκοβιτς 6, Κλεφτάκης Δ, Τζαγισβίλι 15(3), Καστανιώτης 10, Μιχόπουλος, Πολιτόπουλος 8(2), Μπακολιας 3(1), Κύζιλης, Κούνας 3, Γιαννόπουλος 2.

Νήαρ Ήστ (Καραμπάς, Σκέντζος): Μπάρμπας 21(2), Κουπίδης 17(3), Καψάλης 11(3), Γιανναλέτσος 7, Τηλιόπουλος 6(2), Δημητρίου 6, Οικονόμου 4, Τσέλιος 3(1), Αγγελόπουλος 1, Νικολαΐδης 1, Φουστερης 1, Παναγιωταράς.

Παρουσιάσεις και πρεμιέρα

Στον Δίωνα στρέφουν πλέον την προσοχή τους στην έναρξη του πρωταθλήματος, και το ματς στην Αγία Παρασκευή την Κυριακή 9/10 (17:00).

Μέσα στην εβδομάδα και συγκεκριμένα την Τετάρτη 5/10 στις 19:00 στο κλειστό γήπεδο Κυπαρισσίας, ο Δίωνας θα πραγματοποιήσει την παρουσίαση της νέας εμφάνισης, του νέου ρόστερ αλλά και της μασκότ.

Σας περιμένουμε σ ένα ωραίο show που θα γίνει πρωτόγνωρο για την περιοχή μας και μετά να πιούμε ένα χυμό και να φάμε μαζί”, αναφέρει σε σχετική ανακοίνωση.