ΑΟ Διαβολιτσίου – Θύελλα Πατρών 3-1: Σταθερά σε πορεία παραμονής

Με την πιο ευρεία έως τώρα νίκη του στο πρωτάθλημα ο ΑΟ Διαβολιτσίου επέστρεψε στις επιτυχίες και συνεχίζει σταθερά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού στον 7ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας επιβλήθηκαν 3-1 της Θύελλας Πατρών και με την 5η επιτυχία τους στο πρωτάθλημα έφτασαν τους 16 βαθμούς και την 7η θέση στο βαθμολογικό πίνακα, δύο στροφές πριν το κλείσιμο του πρώτου γύρου.

Η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του, ευτύχησε να μπει γρήγορα μπροστά στο σκορ με τον Τζανετέα και παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε είχε απάντηση με δυο πέναλτι των Αθανασόπουλου, Βιγιαφάνε.

Γρήγορα γκολ

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά με τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Βιγιαφάνε εκτέλεσε κόρνερ και ο Τζανετέας με κοντινή κεφάλια νίκησε τον Σουτζόγλου γράφοντας το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 13ο λεπτό ο Βλασσόπουλος με σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Καλογερόπουλο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό και στο 22′ ο Τζανετέας σε μία προώθηση του ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα Σουτζόγλου με τον διαιτητή Αδαμόπουλο από τη Ζάκυνθο να υποδεικνύει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αθανασόπουλος δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στο Διαβολίτσι με 2-1.

Οι αχαιοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στο υπόλοιπο του ημιχρόνου και είχαν μία καλή στιγμή σε σουτ του Σπανού στο 30ο λεπτό, αλλά πάραν αυτού δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Καλογεροπούλου.

Κλείδωσε το τρίποντο

Στο δεύτερο μέρος το Διαβολίτσι συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Γεωργόπουλος σε μία διείσδυσή του κέρδισε πέναλτι από τον Δημητρίου με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν πώς το μαρκάρισμα ήταν εκτός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιγιαφάνε ο οποίος έκανε το 3-1 στο 61′.

Το τελευταίο ημίωρο ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι ρίσκαραν και βγήκαν μαζικά στην επίθεση αλλά το Διαβολίτσι με καλή αμυντική λειτουργία δεν επέτρεψε τη δημιουργία φάσεων.

ΑΟ Διαβολιτσίου (Κ. Παλαμάρας): Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Λιόλιος, Σεντεμέντες, Τζανετέας, Γεωργιόπουλος (65′ Τζαλάκου), Μπαλόπουλος, Βιγιαφάνε (85 Οδεμισιώτης), Αθανασόπουλος (70′ Γραμματικόπουλος), Πιτσιλής, Μουλιάτος (57′ Χότζα)

Θύελλα Πατρών (Σ. Πεφάνης): Σουτζόγλου, Κατριβέσης, Αδαμόπουλος (62′ Παπαχριστόπουλος), Δημητρίου, Δασουράς, Βουτσινάς (87′ Μπούμπαλης), Βλασόπουλος, Σπανός, Ντίνος, Κ. Κωνσταντινίδης, Σκεπετάρης.