ΑΟ Διαβολιτσίου – Ρόδος 1-4: Με το… αριστερό απέναντι στο φαβορί

Με το… αριστερό μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής ο ΑΟ Διαβολιτσίου καθώς γνώρισε την ήττα εντός έδρας στο γήπεδο Μελιγαλά- με 4-1 από τη Ρόδο.

Τα “ελάφιαδικαιολόγησαν τον τίτλο του φαβορί στον 4ο όμιλο και με τέρματα που πέτυχαν οι Μπαρμπαρούσης (2), Σουλάι και Γκίνο έφτασαν με άνεση στο πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Η Ρόδος μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά και αφού απείλησε με τον Νικολόπουλο στο 3′ (σουτ απέκρουσε ο Βασιλειάδης) και είχε ακυρωθέν γκολ του Μπαρμπαρούση στο 9ο λεπτό (υποδείχθηκε οφσάιντ ο Νικολόπουλος), άνοιξε το σκορ στο 24΄. Ο Κάμπας έβγαλε ωραία τον Μπαρμπαρούση, ο οποίος νίκησε τον Βασιλειάδη. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νικολόπουλος με συστημένη σέντρα βρήκε τον Μπαρμπαρούση ο οποίος με προβολή πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό τέρμα αλλά και της ομάδας του.

Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Κουρμπανά έλεγξαν το παιχνίδι εύκολα μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν η σειρά του Σουλάι να χριστεί σκόρερ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τρόκα πήρε την κεφαλιά μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόδος πέτυχε και τέταρτο τέρμα με δράστη αυτή τη φορά τον Γκίνο, ο οποίος με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ.

Το μόνο που κατάφερε ο ΑΟ Διαβολιτσίου ήταν να μειώσει στο 54′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ηλιόπουλου σε ανατροπή του Κανταρτζή στον Μουλιάτο.

Λίγο πριν το φινάλε ο Γκίνο δέχτηκε κόκκινη κάρτα ενώ είχε γίνει αλλαγή και κατευθυνόταν στον πάγκο της ομάδας του.

Α.Ο. Διαβολιτσίου (Κώστας Παλαμάρας): Βασιλειάδης, Σταματελόπουλος, Βέλλης (46′ Τσιγαρίδης), Καντούτσης, Μπαλόπουλος, Πιτσιλής, Στραβάκος (85′ Ζαραφέτας), Θώδης, Δημητρίου (46′ Πάγια), Μουλιάτος (66′ Αλεξανδρής), Ηλιόπουλος (85′ Γουέσλεϊ).

Α.Σ. Ρόδος(Νίκος Κουρμπανάς): Μανουσάκης, Σουλάι, Κανταρτζής, Νικολόπουλος, Τρόκα, Βογιατζής Β., Γκίνο(85′ Ζόγας), Τσούτσης(91′ Βογιατζής Σπ.), Τζουανάκης, Κάμπα(85′ Τσανάκου), Μπαρμπαρούσης(67′ Παντίδος)