ΑΟ Διαβολιτσίου – Πανγυθεατικός 1-1: Έσπασε τα δοκάρια και πλέον θέλει… θαύμα!

Όταν δεν κερδίζεις τον ουραγό της βαθμολογίας σε ματς που παίζεις για ένα μόνο αποτέλεσμα, δεν μπορείς να ελπίζεις σε πολλά για την συνέχεια. Ο ΑΟ Διαβολιτσίου παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Πανγυθεατικό για την 17η αγωνιστική στον 4ο όμιλο, αποτέλεσμα που ουσιαστικά τον θέτει εκτός μάχης για την παραμονή στη Γ Εθνική.

Οι νερατζούρι μπορεί να κυριάρχησαν και να είχαν τρία (!) δοκάρια, από την ώρα όμως που δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο, μικρή σημασία έχει. Η χρονιά δεν φαίνεται να σώζεται πλέον αφού μην ξεχνάμε πως υπάρχει σε εκκρεμότητα και η απόφαση της Πειθαρχικής της ΕΠΟ για το ματς με την Ρόδο. Ήδη η Μεσσηνιακή ομάδα βρίσκεται στην προτελευταία θέση και στο -10 από την γραμμή με πρόγραμμα βουνό για την συνέχεια.

Οι Μεσσήνιοι προσπάθησαν σε ένα παιχνίδι που στο δεύτερο κυρίως ημίχρονο απέκτησε άγρια ομορφιά καθώς το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν βολεύει κανέναν από τους δύο. Το πρώτο δοκάρι για τους γηπεδούχους ήρθε στο 10ο λεπτό σε κεφαλιά του Πάγια από σέντρα του Βέλλη. Ο Πάγια απείλησε και στο 37’ με σουτ ενώ ενδιάμεσα ο Σαμπατάκος είχε δυο καλές για τους γηπεδούχους με ισάριθμα σουτ στο 17’ και το 35’.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 50ο λεπτό όταν από λάθος της άμυνας ο Μανωλάκος έκανε τη σέντρα και ο Σαμπατάκος στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Καπατσώρη για το 0-1. Το Διαβολίτσι πέρασε μαζικά στην επίθεση και στο 63’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Τσιγαρίδης έστειλε την μπάλα στη ρίζα του δοκαριού ενώ πέντε λεπτά μετά ο ίδιος είχε νέο δοκάρι με σουτ, αυτή τη φορά οριζόντιο!

Οι νερατζούρι έφτασαν τελικά στην ισοφάριση στο 75ο λεπτό με κεφαλιά του Ηλιόπουλου από σέντρα του Γκελκέρια, ωστόσο κι αν προσπάθησαν στη συνέχεια δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με το τελικό 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο γήπεδο Μελιγαλά.

ΑΟ Διαβολιτσίου: Καπατσώρης, Πάγια, Βέλλης, Μπούνας (73’ Γκελκέρια), Καντούτσης, Πιτσιλής (70’ Αρβανίτης), Μουλιάτος (70’ Σταματελόπουλος), Μπαλόπουλος, Ορλάντο (63’ Δημητρίου), Τσιγαρίδης, Ηλιόπουλος.

Πανγυθεατικός: Καβαλιώτης, Πετρόπουλος, Μπουρελιάκος, Κουρτέσης, Μανωλάκος, Σαμπατάκος, Διαμαντάκος, Παναγόπουλος, Μπερδούσης (91’ Κουτσιουμάρης), Γιαννόπουλος, Κοκονόζης.