ΑΟ Διαβολιτσίου- Παναγρινιακός 1-0: Με Μουλιάτο πήρε τον πρώτο “τελικό”

Επέστρεψε στις εντός έδρας επιτυχίες ο ΑΟ Διαβολιτσίου καθώς με γκολ του Γιώργου Μουλιάτου έκαμψε την αντίσταση του Παναγρινιακού με 1-0 για την 19η αγωνιστική και προωθήθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας στον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Μετά από δύο αναβολές λόγω covid και ενώ μεσολάβησε ρεπό, οι νερατζούρι πήραν το πρώτο από τα κρίσιμα παιχνίδια που ακολουθούν μέσα στο Φλεβάρη, απέναντι σε μία ομάδα που είχε ανακάμψει σημαντικά το τελευταίο διάστημα και δίνει τη μάχη της παραμονής.

Η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ απέναντι στους Αγρινιώτες που πάλεψαν για το αποτέλεσμα αλλά δεν φάνηκαν ιδιαίτερα επιθετικά.

Η μεσσηνιακή ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 14ο λεπτό έφτασε κοντά στον γκολ όταν ο Μουλιάτος βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά πιεζόμενος το πλασέ του πέρασε άουτ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ηλιόπουλος πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση αμυντικών και έκανε το σουτ αλλά λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος η μπάλα βρήκε στον Μουλιάτο και απομακρύνθηκε.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 44ο λεπτό όταν ο Τσοπανάς βρέθηκε σε καλή θέση και έκανε το σουτ αλλά ο Μαρσέλο απέκρουσε. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε χωρίς γκολ στα στην ανάπαυλα, το Διαβολίτσι χτύπησε στο 45ο λεπτό. Ο Κοντογιάννης έκανε λάθος στην απομάκρυνση της μπάλας, ο Μουλιάτος έγινε κάτοχος και με πλασέ έγραψε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις γραμμές τους και ο ΑΟΔ βρήκε περισσότερους χώρους. Στο 55′ πλασέ του Μουλιάτου πέρασε άουτ ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 60ο λεπτό όταν από κόρνερ ο Φραγκούλης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι αλλά γύρισε την μπάλα παράλληλα με την εστία και έδιωξαν οι γηπεδούχοι.

Ο Κώστας Ηλιόπουλος είχε δύο τελικές σε ένα τρίλεπτο, στο 75’ πλάσαρε άουτ και στο 78’ απέκρουσε ο Κοντογιάννης ενώ οι γηπεδούχοι φώναξαν για μαρκάρισμα επί του Μιχαλόπουλου στο όριο της περιοχής, στο 80ο λεπτό, με τον διαιτητή Δρούζα (Αργολίδας) να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.

Πριν το τέλος ο Μάρκος Στεφανίδης παρατηρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα λείψει από το προσεχές παιχνίδι με την Παναχαϊκή ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε ο Κούσης στις καθυστερήσεις.

ΑΟ Διαβολιτσίου: Μαρσέλο, Πιτσιλής, Θώδης, Μπαλόπουλος, Καντούτσης, Στραβάκος, Δημητρίου (78’ Θ. Φασούλης), Πάγια (62’ Τσιγαρίδης), Ηλιόπουλος, Μουλιάτος (77’ Μιχαλόπουλος), Βέλλης

Παναγρινιακός: Κοντογιάννης, Καλοκαίρης, Κάππας (75’ Σαράκης), Σωτηρόπουλος, Φραγκούλης, Σκιαδάς, Κούσης, Τσοπανάς (80’ Βαλαβανίδης), Βασιλόγιαννης (90’ Πεσλής), Μήλιος, Τσακνής.