ΑΟ Διαβολιτσίου- Ναυπακτιακός 1-0: Ηλιόπουλος και 5Χ5 στον Μελιγαλά!

Με την δύναμη της έδρας και τον επιθετικό οίστρο του Κώστα Ηλιόπουλου ο AO Διαβολιτσίου επιβλήθηκε 1-0 του Ναυπακτιακού Αστέρα, για την 14η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής και έκανε ποδαρικό με το δεξί στη νέα χρονιά.

Οι νερατζούρι μετρούν 5 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο γήπεδο Μελιγαλά και με τη σημερινή τους νίκη υποσκέλισαν την ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας στη βαθμολογία και έπιασαν τον Αχέροντα Καναλακίου στην 3η θέση.

Το ματς, το οποίο είναι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Μπατσή στο φινάλε, είχε πρωταγωνιστές τους γηπεδούχους του είχαν τις φάσεις να φτάσουν και μία πιο ευρεία και άνετη επικράτηση.

Από το ξεκίνημα ο ΑΟΔ πήρε τα ηνία του αγώνα και μόλις στο 6ο λεπτό είχε την πρώτη τελική με τον Φώτη Μπαλόπουλο να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα ενώ δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι φώναξαν για χέρι σε εκτέλεση φάουλ του Ηλιόπουλου.

Η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων ήρθε στο 20ο λεπτό με τον Νιφορόπουλο να σουτάρει άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε εκτέλεση φάουλ του Ηλιόπουλου στο 28ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι νερατζούρι έφτασαν σε τεράστια ευκαιρία να “κλειδώσουν” τη νίκη όταν ο Μουλιάτος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Δούρο αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και είχαν τρείς φάσεις με τον Ηλιόπουλο, πριν ο έμπειρος επιθετικός “ξεκλειδώσει” την άμυνα της Ναυπάκτου. Στο 35′ δυνατό σουτ η μπάλα κοντράρει στα σώματα και στη συνέχεια μπλόκερε ο Δούρος, στο 38′ φάουλ πέρασε άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε και σουτ στο 39′.

Τελικά ο Ηλιόπουλος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 44′ όταν ο Δημητρίου έκανε σέντρα και με κεφαλιά ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας έκανε το 1-0 με το 10ο γκολ του στη σεζόν.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο β΄ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να αντιδράσουν και το Διαβολίτσι να αναζητά το δεύτερο τέρμα που θα τελείωνε οριστικά το παιχνίδι. Στο 60′ Ηλιόπουλος είχε εκτέλεση φάουλ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 63′ ο Νιφορόπουλος έκανε κεφαλιά πάσα στον Καψάσκη ο οποίος όμως δεν πρόλαβε την μπάλα η οποία πέρασε άουτ.

Στο 65΄ο Ηλιόπουλος είχε μια ακόμη τελική ενώ στο 70′ ο Βέλλης είδε τον Δούρο να αντιδρά σωστά στο σουτ που επιχείρησε. Στο 90′ ο Δημητρίου είδε κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μπατσή με το ματς να ολοκληρώνεται και τον ΑΟΔ να κατακτά την 6η νίκη του στη σεζόν.

ΑΟ Διαβολιτσίου (Μάρκος Στεφανίδης): Μαρσέλο, Πιτσιλής, Βέλλης (71′ Καρύδης), Στραβάκος, Καντούτσης, Πάγια, Μουλιάτος (84′ Κρεμύδας), Μπαλόπουλος, Θώδης, Δημητρίου, Ηλιόπουλος.

Ναυπακτιακός: (Γιάννης Νταλακούρας): Δούρος, Μπατσής (93’ λ.τρ. Βήττος), Αργυρόπουλος, Ναουμίδης, Μαχαίρας, Πατρώνης, Σαμπατάκος (55’Ρουμπάτος), Λίτσος, Βουκάνοβιτς, Κοντογιάννης (55’Καψάσκη), Νιφορόπουλος.