ΑΟ Διαβολιτσίου – ΑΠΣ Πάτραι 2-1: «Καθάρισε» ο Ηλιόπουλος

Με δύο γκολ του πρώτου του σκόρερ Κώστα Hλιόπουλου ο ΑΟ Διαβολιτσίου επιβλήθηκε 2-1 του ΑΠΣ Πάτραι σημειώνοντας την 3η του νίκη στη σεζόν στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι νερατζούρι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στην Ερμιονίδα κάνοντας πράξη αυτό που αναφέρουν σε κάθε ευκαιρία, πώς θα παλέψουν δηλαδή μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος τις οποίες μαθηματικές ελπίδες διαθέτουν για την παραμονή. Έφτασαν τους 16 βαθμούς και βρίσκονται στο -10 από την 9η θέση στην οποία βρίσκεται ο Ιάλυσος ενώ μπροστά τους είναι ακόμα ο Αίας Γαστούνης και ο Πανηλειακός.

Απέναντι στον ΑΠΣ Πάτραι, η μεσσηνιακή ομάδα μπήκε δυνατά και στο 11ο λεπτό είχε δοκάρι με κεφαλιά του Ηλιόπουλου από σέντρα του Σταματελοπούλου. Συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 41ο λεπτό όταν Δημητρίου – Μουλιάτος άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο πρώτος έκανε τη σέντρα και ο Κώστας Ηλιόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η αντίδραση των Αχαιών ήταν άμεση καθώς στο 43′ από κόρνερ του Σαμπανέϊ ο Ζέλος έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Καπατσώρη γράφοντας το 1-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο β’ μέρος με το Διαβολίτσι να έχει την κατοχή και τελικά να φτάνει σε δεύτερο γκολ. Στο 76′ ο Κώστας Ηλιόπουλος πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα από τον Φωτόπουλο και με πλασέ από τα πλάγια έκανε το 2-1 με το 9ο προσωπικό του τέρμα στη σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα στο 86′ αλλά ο Καπατσώρης με μεγάλη επέμβαση είπε “όχι” σε δυνατό σουτ του Ναβρόσκι.

ΑΟ Διαβολιτσίου: Καπατσώρης, Σταματελόπουλος, Θώδης, Στραβάκος, Καντούτσης, Δημητρίου, Μουλιάτος (79′ Γκελκέρια), Πιτσιλής, Ορλάντο (58′ Γουέσλεϊ), Αρβανίτης (53′ λ. τρ. Τσιγαρίδης) Ηλιόπουλος.

ΑΠΣ Πάτραι (Σαρρής): Φωτόπουλος,Θεοφάνης,Γιαννόπουλος, Ζέλος (85′ Κονόμι), Μαστραντωνάκης, Στάνης, Σουγλέρης (63′ Ναβρότσκι), Σαμπανέϊ, Παπαγεωργίου, (63′ Μητρόπουλος), Βλασσόπουλος, Ζελενίτσας.