Champions League: Στους ομίλους με ήρωα Βλαχοδήμο η Μπενφίκα – Πέρασαν οι Μάλμε και Γιουνγκ Μπόις – Δείτε τα γκολ

Η αμυντική τακτική της Μπενφίκα (των δέκα παικτών) στην έδρα της Αϊντχόφεν έφερε το αποτέλεσμα πρόκρισης (0-0) και το “εισιτήριο” στους ομίλους του Champions League

Με πρωταγωνιστή τον… ανίκητο Οδυσσέα Βλαχοδήμο, η Μπενφίκα έφερε 0-0 στην έδρα της Μπενφίκα και σε συνδυασμό με τη νίκη της στο πρώτο ματς (2-1) έγινε η τρίτη ομάδα από την Πορτογαλία που θα συμμετάσχει στους φετινούς ομίλους του Champions League.

Το 0-0 στο “Φίλιπς Στάντιον” ήρθε με πολύ… αμυντική τακτική, αφού η Μπενφίκα αγωνίστηκε από το 32′ με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Λούκας Βερίσιμο. Όπως όμως είπαμε, ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος δεν επέτρεψε στους Ολλανδούς να σκοράρουν, έχοντας για κορυφαία στιγμή, τη διπλή επέμβαση στο 85′.

Η Γιούνγκ Μπόις θα βρεθεί για δεύτερη φορά στην ιστορία της στα… αστέρια, νικώντας και εκτός έδρας την Φερεντσβάρος με το ίδιο σκορ (3-2).

Μόλις στο 5‘ ο Ζέσιγκερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι Ούγγροι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας πάρει.. κεφάλι στο σκορ με τα τέρματα των Γουίνγκο (18′) και Μαέ (27′). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Φάσναχτ (56’), είδαν τον Σιεμπατσέου στο 72′ να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρε με εκτέλεση πέναλτι, αλλά έφτασαν στο “διπλό” με το τέρμα του Μαμπίμπι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Να αναφέρουμε ότι το έργο της Φερεντσβάρος έγινε δύσκολο στο 64’, όταν ο Λαϊντουνί αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες

Στο τρίτο ματς της βραδιάς για τους αγώνες ρεβάνς των πλέι οφ του Champions League, η Μάλμε γνώρισε γλυκιά ήττα με 2-1 στην Βουλγαρία από την Λουντογκόρετς (ομάδα που απέκλεισε τον Ολυμπιακό), αλλά προκρίθηκε χάρη στο 2-0 του πρώτου ματς (συνολικό σκορ 3-2).

Ο Νεντιάλκοφ άνοιξε το σκορ στο 10′ για τους γηπεδούχους, με τον Ρικς να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους έξι λεπτά αργότερα, τέρμα όμως που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Μάλμε βρήκε τελικά το γκολ της ισοφάρισης στο 42’ με τον Μπιρμάντσεβιτς. Η Λουντογκόρετς κέρδισε πέναλτι στο 59’ και ο Πιέρρος Σωτηρίου από τα έντεκα βήματα στάθηκε εύστοχος για το τελικό 2-1, αποτέλεσμα που έδωσε στην ομάδα του Γιόν Νταλ Τόμασον την πρόκριση.

Να θυμίσουμε ότι στη φάση των ομίλων του Champions League… περιμένουν οι Τσέλσι (κάτοχος του τίτλου), Μάντσεστερ Σίτι, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λίβερπουλ (Αγγλία), Βιγιαρεάλ (κάτοχος του Europa League), Ατλέτικο Μαδρίτης, Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα, Σεβίλη (Ισπανία), Μπάγερν Μονάχου, Λειψία, Ντόρτμουντ, Βόλφσμπουργκ (Γερμανία), Ίντερ, Μίλαν, Αταλάντα, Γιουβέντους (Ιταλία), Λιλ, Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία), Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Πόρτο (Πορτογαλία), Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία), Μπριζ (Βέλγιο), Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία), Άγιαξ (Ολλανδία) και Μπεσίκτας (Τουρκία).

Το πρόγραμμα των αγώνων ρεβάνς για τα πλέι οφ του Champions League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης) έχει ως εξής:

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία) 0-0 (1-2)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Μάλμε (Σουηδία) 2-1 (0-2)

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 2-3 (2-3)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-Μονακό (Γαλλία) 25/8 (1-0)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 25/8 (0-3)

Μπρόντμπι (Δανία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 25/8 (1-2)