Champions League: Στους “16” η Ατλέτικο Μαδρίτης σε ματς ροντέο- Η Μίλαν υποκλίθηκε στην Λίβερπουλ του Τσιμίκα και έμεινε εκτός (βίντεο)

Οι Ισπανοί κυριάρχησαν στο δικό τους παιχνίδι με την Πόρτο (3-1) και επωφελήθηκαν από την ήττα της Μίλαν από τη Λίβερπουλ (2-1)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ακολούθησε τις Μάντσεστερ Σίτι, Παρί Σεν Ζερμέν, Λίβερπουλ, Άγιαξ, Σπόρτινγκ Λισαβώνας, Ρεάλ Μαδρίτης και Ίντερ στους “16” του Champions League από τους ομίλους 1-4 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι Ισπανοί επικράτησαν με 3-1 της Πόρτο, με τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ στο 56’ με τον Γκριεζμάν και σ’ ένα δίλεπτο πριν το φινάλε να βρίσκουν δίχτυα με τους Κορέα και Ροντρίγκο ντε Πολ, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Το δικό τους θετικό αποτέλεσμα συνδυάστηκε και μετά την ήττα της Μίλαν με 2-1 από τη Λίβερπουλ, όπου οι Ιταλοί προηγήθηκαν στο 26’, όμως, οι Άγγλοι με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, ‘καθάρισαν’ το ματς.

Να σημειωθεί, πάντως, πως η κατάσταση στο “Ντραγκάο” ξέφυγε για λίγο στο 66′ , όταν ο διαιτητής απέβαλε τον Καράσκο της Ατλέτικο και τον Γουέντελ της Πόρτο μέσα σε τρία λεπτά για χτυπήματα σε αντιπάλους.

Έτσι, η Ατλέτικο βρέθηκε στη 2η θέση του 2ου ομίλου, που την στέλνει στα νοκ άουτ της διοργάνωσης και στους ανίσχυρους.

Η κλήρωση της φάσης των «16» θα γίνει τη Δευτέρα (13/12, 13:00) στα γραφεία της UEFA στη Νιόν.