Champions League: Καταιγιστική η Μπάγερν, έσπασε τα δοκάρια η Λίβερπουλ (βίντεο)

Οι Βαυαροί διέλυσαν με 7-1 τη Ζάλτσμπουργκ και προκρίθηκαν στους “8”, όπως και οι Άγγλοι παρά την ήττα τους με 1-0 από την Ίντερ στο Άνφιλντ

Όπως αναμενόταν, η Μπάγερν Μονάχου και η Λίβερπουλ έγιναν οι πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν και τυπικά την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Στο Μόναχο η Μπάγερν όχι απλά δεν δυσκολεύτηκε στη ρεβάνς του 1-1 με τη Ζάλτσμπουργκ, αλλά… κονιορτοποίησε τους Αυστριακούς με 7-1. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, που με τα τρία γκολ που σημείωσε στα πρώτα 23 λεπτά, πέτυχε το γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Την ίδια ώρα, στο Άνφιλντ η Λίβερπουλ παρατάχθηκε με πολύ λιγότερο άγχος έχοντας εφόδιο τη νίκη με 2-0 επί της Ίντερ στο Μιλάνο, αλλά λαχτάρησε μέχρι να προκριθεί αφού έχασε σωρεία ευκαιριών και είχε τρία δοκάρια! Ο Λαουτάρο Μαρτίνες σκόραρε για τους Μιλανέζους στο 61′, όμως δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Αλέξις Σάντσες. Έτσι, το εισιτήριο για τα προημιτελικά πήρε η Λίβερπουλ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα των επαναληπτικών (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):