Basket League: Πέρασαν από την Νίκαια και συνεχίζουν αήττητοι οι «πράσινοι» (βαθμολογία)

Ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή άμυνα και ηγέτη επιθετικά τον Νεμάνια Νέντοβιτς (18 πόντοι με 3/5 τρίποντα και 4 ασίστ) επιβλήθηκε στην Νίκαια του Ιωνικού με διαφορά 26 πόντων (79-53) και παρέμεινε αήττητος στην Stoiximan Basket League.

Το τριφύλλι έχει πετύχει τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ενώ δύο αγώνες του, εκτός έδρας με αντιπάλους τους Άρη, Προμηθέα έχουν αναβληθεί.

Ο Παναθηναϊκός χάρις στην άμυνα του είχε τον έλεγχο από την αρχή της συνάντησης και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να σκοράρουν πάνω από 14 πόντους ανά δεκάλεπτο. Εκτός από τον Νέντοβιτς από τους νικητές ξεχώρισε ο Ντίνος Μητόγλου (12 πόντοι και 5 ριμπάουντ).

Από τον Ιωνικό προσπάθησαν περισσότερο ο Άνταμ Σμιθ (15 πόντοι με 7/13 σουτ εντός πεδιάς) και ο Τζέρεμι Χόλογουελ (12 πόντοι).

Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 7-0 των γηπεδούχων στα πρώτα δυόμιση λεπτά του ματς, με σερί 14-0 με 8 πόντους με ένα τρίποντο του Νέντοβιτς και ξέφυγε με 14-7 στο πρώτο πεντάλεπτο.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και με πρωταγωνιστή τον Χόλογουελ μείωσε στο καλάθι (25-23) στα πρώτα τρεισίμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, απάντησαν με σερί 10-0 με τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη και προηγήθηκαν με 12 (35-23), με 2’ και 34’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμη καλύτερος αμυντικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Νέντοβιτς, Γιώργο Παπαγιάννη, Σέλβιν Μακ κύριους επιθετικούς εκφραστές ανέβασε την διαφορά στους 19 (58-39, 30’’ πριν το τέλος της περιόδου).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην τελευταία περίοδο με πρωταγωνιστές τους Μήτογλου, Γιώργο Καλαϊτζάκη. Η διαφορά των 26 πόντων ήταν η μεγαλύτερη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στην αναμέτρηση και σημειώθηκε για πρώτη φορά 51’’ πριν την λήξη (77-51).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-40, 41-60, 53-79.

Γιώργος Βόβορας (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Μετά από μία δύσκολη εβδομάδα, ερχόμαστε να παίξουμε ένα παιχνίδι με μία ομάδα πολύ σκληρή και πολύ αθλητική για την οποία ξέραμε ότι για 40 λεπτά θα βγάλει μεγάλη ενέργεια και δεν θα αφήσει τίποτα στην τύχη.

Είμαι χαρούμενος γιατί μπορέσαμε για σχεδόν 40 λεπτά να έχουμε την απαιτούμενη ενέργεια και συγκέντρωση. Κάναμε ένα πολύ καλο παιχνίδι και αυτό είναι το πιο σημαντικό όταν χτίζεις μια ομάδα. Να παίζεις κάθε λεπτό με την απαιτούμενη συγκέντρωση.

Συνεχίζουμε, έχουμε μπροστά μας έναν Γολγοθά τις επόμενες ημέρες. Να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Ιωνικό Hellenic Coin και τον κόουτς Αγγέλου».

Βαγγέλης Αγγέλου (Ιωνικός Hellenic Coin): «Ο σκοπός του παιχνιδιού σήμερα και ο στόχος που είχαμε θέσει εμείς, στην προσπάθεια που κάνουμε, ήταν συγκεκριμένος. Να δούμε πώς μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ώστε να δούμε την ένταση και το ρυθμό με τον οποίο παίζει. Νομίζω ότι το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική. Κρατάμε κάποιες εικόνες που είχαμε και θα συνεχίσουμε για τα επόμενα παιχνίδια μας. Καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ».