Basket League: Ξεκίνησαν με νίκες Περιστέρι και Προμηθέας, καθάρισε στην παράταση ο Ιωνικός (βίντεο)

Με τρεις αναμετρήσεις ξεκίνησε η πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Με «διπλό» συνδύασε ο Προμηθέας Πατρών την έναρξη των υποχρεώσεων του στην εφετινή Basket League. Οι Αχαιοί πέρασαν νικηφόρα 90-80 από την έδρα του Λαυρίου, βάζοντας τις βάσεις της επιτυχίας από το πρώτο ημίχρονο και συντηρώντας μία διαφορά ασφαλείας μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Ουσιαστικά η ομάδα του Μάκη Γιατρά εξαργύρωσε την παραγωγικότητα του πρώτου εικοσαλέπτου, όταν φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 54 πόντους, εκ των οποίων τους 33 στη δεύτερη περίοδο, αλλά και την άμυνα σε δεύτερο και τέταρτο δεκάλεπτο, κρατώντας τους γηπεδούχους στους 17 και τους 14 πόντους, αντίστοιχα.

Οι Αρνόλντας Κουλμπόκα (20π., 11ρ.) και Άντονι Κάουαν τζούνιορ (20π.) οδήγησαν την επίθεση των Αχαιών, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Τρέβις Σίμπσον. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Σάβιον Φλαγκ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στην παράταση ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός υπερασπίστηκε την έδρα του στην πρεμιέρα της εφετινής Basket League, αρπάζοντας στην παράταση (78-78κ.α.) τη νίκη, την οποία θα μπορούσε να είχε καθαρίσει από την τέταρτη περίοδο, αν δεν υπήρχε το… πείσμα του Χάρη Γιαννόπολου. Οι Νικαιώτες επικράτησαν με 89-84 του Κολοσσού στο επιπλέον πεντάλεπτο, μπαίνοντας «με το δεξί» στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος των νικητών ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ 17 πρόσθεσε ο Κάπελαν , 13 ο Χόκινς και 12 με 4/6 τρίποντα ο Αρσενόπουλος. Απο τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Χάρης Γιαννόπουλος με 19 πόντους.

Ο Ντένμον έκρινε το Περιστέρι-ΠΑΟΚ

Μετά το νικηφόρο ντεμπούτο του στο Basketball Champions League, το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη άρχισε ιδανικά και τις εν Ελλάδι υποχρεώσεις του.

Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με ανατροπή (85-77) του μαχητικότατου ΠΑΟΚ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Μάρκους Ντένμον, ο οποίος οδήγησε την επίθεση του Περιστερίου (23π.) και είχε ένα κομβικό στην εξέλιξη του αγώνα μπλοκ λιγο πριν το φινάλε, βάζοντας τη «σφραγίδα» του στην επιτυχία.

Basket League: Τα σημερινά αποτελέσματα

Λαύριο-Προμηθέας Πάτρας 80-90
Ιωνικός-Κολοσσός Ρόδου 89-84
Περιστέρι-ΠΑΟΚ 85-77