Australian Open: Με ανατροπή στον τρίτο γύρο η Σάκκαρη – Αποκλείστηκε ο Ναδάλ!

Η Μαρία Σάκκαρη αν και δυσκολεύτηκε, τελικά επικράτησε με 2-1 (3-6, 7-5, 6-3) της Ντιάνα Σνάιντερ και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open. Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να νικήσει την 18χρονη Ρωσίδα.

Η Σάκκαρη δυσκολεύτηκε σε όλο τον αγώνα να υπερασπιστεί το σερβίς της, αλλά στα κρίσιμα σημεία του αγώνα έκανε μπρέικ και πήρε προβάδισμα. Παρά το γεγονός ότι ο αγώνες δεν ξεκίνησε ιδανικά η Σάκκαρη, για μια ακόμα φορά, έδειξε ότι θέλει τη νίκη και στο τέλος πανηγύρισε την πρόκριση.

Στον τρίτο γύρο του Australian Open η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή με την Κινέζα Λιν Ζου.

Η 28χρονη Κινέζα (Νο 87) έκανε την έκπληξη και άφησε εκτός με 6-2, 6-2 την Ελβετίδα Ζιλ Τάιχμαν, Νο 32 του ταμπλό, για να κλείσει θέση στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Με την Σάκκαρη είχαν παίξει το 2016, πάλι στη Μελβούρνη, αλλά στα προκριματικά του Australian Open. Τότε η Σάκκαρη είχε πάρει εύκολα τη νίκη με 2-0 σετ, κλείνοντας θέση στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά. Αν νικήσει η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα παίξει με τη νικήτρια του αγώνα Κις-Ποντορόσκα/Αζαρένκα.

Αποκλείστηκε ο Ναδάλ!

Η πρώτη μεγάλη βόμβα στο Australian Open έσκασε, με τον Ράφα Ναδάλ να μείνει εκτός διοργάνωσης από τον δεύτερο γύρο για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο λαβωμένος Ράφα Ναδάλ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μακένζι ΜακΝτόναλντ, ηττήθηκε με 3-0 σετ (6-4, 6-4, 7-5) και αποχαιρέτησε πρόωρα το Australian Open, αδυνατώντας να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο του στη Μελβούρνη.

Ο ΜακΝτόναλντ (Νο.63 στον κόσμο) έκανε καταπληκτικό παιχνίδι στα δύο πρώτα σετ, ενώ στο τρίτο εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Ράφα Ναδάλ τραυματίστηκε στον γοφό και έφτασε στη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του.

Ο Ράφα Ναδάλ, τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ και κάλεσε τον γιατρό του αγώνα ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 6-4, 5-3. Ακολούθησε ιατρικό time out εκτός γηπέδου και μόλις επέστρεψε, ο ΜακΝτόναλντ έκλεισε και το 2ο σετ με 6-4.

Η εικόνα του 36χρονου τρίτο σετ ήταν κάτι παραπάνω από ανησυχητική, όμως δεν θέλησε να εγκαταλείψει και έμεινε στο court, παλεύοντας μέχρι τέλους δίχως αποτέλεσμα

Στον επόμενο γύρο ο 27χρονος Αμερικανός θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Νισιόκα-Σβρίτσινα, έχοντας την ευκαιρία να προκριθεί στους “16” του Australian Open.