Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-3: «Πάρτι» στο Περιστέρι με Ελ Αραμπί

Ο Ολυμπιακός “διέλυσε” τον Ατρόμητο με 3-0 στο Περιστέρι για τη 14η αγωνιστική της Superleague 1, συνεχίζοντας την “προέλασή” του στο ελληνικό πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν.

Οι Πειραιώτες χρειάστηκαν ένα πέναλτι για να λύσουν το “γόρδιο δεσμό” στο 36′, αλλά στη συνέχεια ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε την ομάδα του σε μία ευρεία νίκη. Ο Μαροκινός επιθετικός “χτύπησε” σε τετ-α-τετ στο 50′ και διοαμόρφωσε το τελικό σκορ ξανά από τη “βούλα” μετά από χέρι στην περιοχή των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός αύξησε έτσι τη διαφορά του στην κορυφή της Superleague 1 (+11 από την ΑΕΚ με ματς περισσότερο), ενώ ο Ατρόμητος παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, με την 9η ήττα του σε 14 αγώνες.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή του αγώνα την μπάλα, αλλά αντιμετώπισε σημαντικές δυσκολίες στη δημιουργία φάσεων, απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Ατρομήτου. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη καλή στιγμή για τους Πειραιώτες ήρθε στο 28ο λεπτό, με ένα διαγώνιο σουτ του Ρόνι Λόπες από αριστερά, που πέρασε άουτ.

Αμέσως μετά όμως, ο Αγκιμπού Καμαρά έφυγε στην “πλάτη” της άμυνας των γηπεδούχων και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος τον ανέτρεψε στην προσπάθειά του να μην τον αφήσει να πλασάρει απέναντι από τον Πίριτς. Ο διαιτητής έδειξε αμέσως τη βούλα του πέναλτι και ο Ελ Αραμπί ευστόχησε με… φινετσάτη εκτέλεση για το 1-0 στο 36′.

Το γκολ “ξεκλείδωσε” τους Πειραιώτες και στη συνέχεια έχασαν τουλάχιστον τρεις καλές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 38′ ο ίδιος ο Μαροκινός εξέθεσε με συνεχείς ντρίμπλες τον Μαυρομμάτη, αλλά έκανε κακό σουτ, όπως και ο Μασούρας από πλεονεκτική θέση στο 40′. Ο Πίριτς γλίτωσε τους γηπεδούχους και στο 43′ για να μείνει το 1-0 στο ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως, ο Ολυμπιακός “καθάρισε” το ματς. Ο Αγκιμπού Καμαρά έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Ελ Αραμπί και αυτός πλάσαρε άψογα για το 2-0 στο 50′.

Ο Ατρόμητος πήρε μέτρα στο γήπεδο στη συνέχεια και έδωσε χώρους στην ομάδα του Μαρτίνς, η οποία βρήκε όμως και τρίτο γκολ από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων. Στο 61′ ο Χατζηισαΐας έκανε χέρι μέσα στην περιοχή σε μία… ανύποπτη φάση και έδωσε την ευκαιρία στον Ελ Αραμπί να πετύχει χατ τρικ, γράφοντας το 3-0 από τα 11 βήματα.

Ο Μαροκινός “κίλερ” θα μπορούσε μάλιστα να κάνει… καρέ στο 69′, αλλά αστόχησε με κεφαλιά εξ επαφής, από σέντρα του Γκάρι Ροντρίγκες. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Ατρόμητο να ψάχνει το γκολ της… τιμής, το οποίο δεν ήρθε ούτε με το οριακά άστοχο σουτ του Μπεντινέλι στο 86′, ούτε με την προβολή του Μαυρομμάτη στο 90′.

Το 3-0 ήταν έτσι το τελικό σκορ, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την 9η συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα και τον Ατρόμητο να παραμένει προτελευταίος, με μόλις 10 βαθμούς σε 14 αγώνες.

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (65’ Κιβρακίδης), Παπαδόπουλος, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Νάτσος, Χαρίσης, Ντένιτς (46’ Μουνίθ), Σπιριντόνοβιτς (66’Μπεντινέλι), Κουλούρης (84’ Τζαβίδας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ (76’ Ανδρούτσος), Εμβιλά (65’ Μ. Καμαρά), Μπουχαλάκης, Λόπες (65’ Ροντρίγκες), Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (72’ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (71’ Τικίνιο)