ATP Finals: Νίκη – θρίλερ ο Τσιτσιπάς με Ρούμπλεφ και “τελικός” πρόκρισης με Ναδάλ

Σε έναν αγώνα που ξεκίνησε ιδανικά αλλά εξελίχθηκε σε θρίλερ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να σβήσει match point και να πάρει μια υπερπολύτιμη νίκη επί του Αντρέι Ρούμπλεφ, παραμένοντας “ζωντανός” στο κυνήγι της πρόκρισης στην 4άδα του ATP Finals, που θα διεκδικήσει μεθαύριο κόντρα στον “τελικό” με τον Ράφα Ναδάλ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 2-1 σετ (6-1, 4-6, 7-6 (6)) και με την πρώτη του επιτυχία, μετά την ήττα απο τον Τιμ, να κυνηγήσει την υπέρβαση με το Νοδάλ.

Το πρώτο εισιτήριο ανήκει ήδη στον Ντόμινικ Τιμ, που μετά και το αποτέλεσμα του Τσιτσιπά έγινε ο 1ος παίκτης που προκρίθηκε και μαθηματικά στα ημιτελικά του φετινού ATP Final, καθώς νωρίτερα επιβλήθηκε 2-0 του Ναδάλ.

Ο 22χρονος Έλληνας τενίστας πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ 6-1, ωστόσο ο Ρούμπλεφ είχε την απάντηση. Πήρε το δεύτερο σετ 6-4 για να ισοφαρίσει την αναμέτρηση σε 1-1 και να οδηγήσει το παιχνίδι στο τρίτο σετ.

Ακολούθησεθρίλερ. Η αναμέτρηση πήγε στο τάιμπρεϊκ με τους δύο τενίστες να κερδίζουν από έξι γκέιμ (6-6). Ο Ρούμπλεφ είχ την πρώτη ευκαιρία να πάρει τον αγώνα, όμως στο 6-5 έχασε το ματς πόιντ.

Ο Τσιτσιπάς έκανε το 6-6 και πέρασε μπροστά 7-6 για να πάρει το σερβίς και το ματς πόιντ και να ολοκληρώσει το θρίλερ με νίκη.