Ασπρόπυργος- Καλαμάτα 1-0: To ταξίδι σταμάτησε…

Εκεί που πέρυσι έχασε την άνοδο φέτος χάνει την κατηγορία. Η Καλαμάτα γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-0 από τον Ασπρόπυργο στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Football League και πλέον φαίνεται όπως λέει “αντίο” στην κατηγορία καθώς υποχώρησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Καλαμάτα είχε ένα καλό πρώτο μέρος με δύο δοκάρια, το πρώτο από τον κορυφαίο παίκτη της Νταούντ Μπουσμπίμπα και τον Γκιοατά σε φάση που -κακώς- υποδείχθηκε οφσάιντ, αλλά τελικά δεν βρήκε το γκολ και ο Ασπρόπυργος με τέρμα που σημείωσε στο 50ο λεπτό ο Ζγκούρι επέστρεψε στις επιτυχίες και θα εξαντλήσει κάθε περιθώριο που έχει για την παραμονή δεδομένου ότι ελπίζει και στην δικαίωση της ένστασης που έχει καταθέσει για το μηδενισμό και την αφαίρεση βαθμών.

Πως έπαιξε

Με τις επιστροφές των τραυματιών Μπουσμπίμπα, Ηλιόπουλου και του τιμωρημένου Χριστοφιλέα, ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε 11άδα με αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς απέναντι στην Καβάλα με τους τρεις προαναφερθέντες και τον Νάσερ που αγωνίστηκε στον άξονα αντί του αντί του τιμωρημένου Ζαχαρόπουλου.

Δυο φάσεις και μετά Καλαμάτα

Ο Ασπρόπυργος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτα. Αρχικά ο Νικολάου στο 5ο λεπτό έπιασε κεφαλιά άουτ ενώ στην επόμενη φάση ο Μανώλης Στεφανάκος έβγαλε ωραία στη γωνία του δεξί πλασέ του Μπαξεβάνου μέσα από την περιοχή.

Η Καλαμάτα άρχισε σιγά-σιγά να βρίσκει τα πατήματά της στο γήπεδο και μετά το 10ο λεπτό ισορρόπησε το παιχνίδι.

Στο 15′ είχε την πρώτη υποψία ευκαιρίας με τον Οσμάναγκιτς να φεύγει στην κόντρα, να προσπαθεί να παίξει το ένα-δύο με τον Ηλιόπουλο αλλά ο Νικολάου με σωτήριο τάκλιν απομάκρυνε την μπάλα.

Η μεγαλύτερη στιγμή του ημιχρόνου ήταν για τη Μαύρη Θύελλα και ήρθε στο 24ο λεπτό με τον Νταούντ Μπουσμπίμπα να εκμεταλλεύεται την λάθος εκτίμηση του Νικολάου και να σουτάρει στο οριζόντιο δοκάρι του Κολοβούρη.

Ο Ολλανδός ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος την επιστροφή του και δημιουργούσε πολλά προβλήματα από την αριστερή πλευρά, έχοντας καλή συνεργασία με τον Οσμάναγκιτς.

Οι δυο τους συνδυάστηκαν και πάλι στο 30ο λεπτό με τον Μπουσμπίμπα να σουτάρει έξω απο το δεξί δοκάρι της εστίας του Κολοβούρη.

Η Καλαμάτα συνέχισε να απειλεί και στο 36′ είχε νέο δοκάρι με τον Γκιοατά σε φάουλ του Νατσιόπουλου, φάση που όμως δεν μέτρησε καθώς ο αμυντικός της Καλαμάτας υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ απο τον β’ βοηθό Νιδριώτη (Αθηνών).

Γκολ νωρίς

Το β’ μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο με τον Ασπρόπυργο να πιέζει στα πρώτα λεπτά και τελικά να βρίσκει γκολ στο 50′. Ο Μπαξεβάνος έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ζγκούρι από την καρδιά της άμυνας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα χαμηλά στην δεξιά στην γωνία γράφοντας το 1-0.

Στο 51ο λεπτό οι μελανόλευκοι φώναξαν για πέναλτι σε χέρι του Μπαξεβάνου το οποίο ο Αλέξανδρος Δραγάτης θεώρησε ακούσιο αφού η μπάλα έφυγε απο προσπάθεια του παίκτη για κοντρόλ.

Για χέρι στον Χριστοφιλέα φώναξαν και οι γηπεδούχοι στο 62′ σε γύρισμα του Ζγκούρι ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Στεφανάκος είχε βγάλει εξ΄επαφής κεφαλιά του αμαρκάριστου Ζώνα.

Στο 68ο λεπτό ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε στη μάχη τον Τιάγκο καθώς η Καλαμάτα στα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου μέρος δεν είχε απειλήσει επιθετικά.

Ο Βραζιλιάνος στο 76′ έβγαλε ωραία τον Ηλιόπουλο μέσα στην περιοχή του Ασπροπύργου αλλά ο Κολοβούρης βγήκε κει έδιωξε σε κόρνερ.

Στην μάχη μπήκε λίγο αργότερα (79′) και ο Αλεξόπουλος με την Καλαμάτα να έχει ανεβάσει τις γραμμές της και να προσπαθεί να απειλήσει.

Στο 83′ ο Νατσιόπουλος είχε εκτέλεση φάουλ μόλις άουτ ενώ στο 85′ ο Αναστόπουλος “φόρτωσε” κι άλλο την επίθεση βάζοντας τον Τριανταφυλλάκη στη θέση του Κωνσταντινόπουλου.

Με την Καλαμάτα ψηλά στο γήπεδο ο Ασπρόπυργος ήταν αυτός που έκανε τη μεγάλη φάση στο 87′ όταν ο Πολέτο έφυγε στην κόντρα και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Στεφανάκο αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ.

Στο χρόνο που απέμεινε η Καλαμάτα δεν μπόρεσε να απειλήσει με τους γηπεδούχους να κρατούν με νύχια και με δόντια το υπέρ του σκορ και τελικά να φεύγουν νικητές από το γήπεδο.

Διαιτητής Αλέξανδρος Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής). Βοηθοί Κολλιάκος (Αθηνών), Νιδριώτης (Αθηνών) και 4ος ο Κατοίκος (Αθηνών).

Ασπρόπυργος: Κολοβούρης, Κόσεβ, Ζώνας, Νικολάου, Φιλίποβιτς, Ζγκούρι, Σρέκοβιτς (75’ λ. τρ. Σταγάκης), Φράγκος (74΄Πολέτο), Νικολακάκης (56’ Γκατζολάρι), Κάκκο, Μπαξεβάνος

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Κωνσταντινόπουλος (85’ Τριανταφυλλάκης), Τόλι, Τριποτσέρης, Γκιοατά, Νάσερ (68’ Τιάγκο), Νατσιόπουλος, Χριστοφιλέας, Οσμαναγκιτς, Ηλιόπουλος (79’ Αλεξόπουλος), Μπουσμπίμπα