Άρης – Αστάνα 2-1 (παρ.): Έμφραγμα στο 120’

Ο Άρης κέρδισε 2-1 την Αστάνα στην παράταση, ωστόσο δεν κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση του Europa Conference League. Με δέκα παίκτες οι “κίτρινοι” από το 86′.

Αν και ο Άρης έκανε τεράστια προσπάθεια στο “Κλ. Βικελίδης”, δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Αστάνα, η οποία με buzzer beater στο 120ο λεπτό από τον Μπίτρι, πέτυχε “χρυσό” γκολ και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Europa Conference League. Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι “κίτρινοι” από το 86′, Μάνος και Σάσα τα γκολ της ομάδας του Άκη Μάντζιου.

Τα πλάνα των προπονητών

Ο Άκης Μάντζιος επέλεξε τον Ντένις για τη θέση του τερματοφύλακα, στην άμυνα τους Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν και Σάκιτς, ενώ στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Σάσα και Ματίγια. Ο Μπερτόλιο είχε ρόλο επιτελικού μέσου, οι Μαντσίνι και Γκάμα βρέθηκαν στις “πτέρυγες” των “κίτρινων” και ο Μάνος στην κορυφή της επίθεσης.

Σε σχηματισμό 1-4-1-4-1 αγωνίστηκε η Αστάνα στο δεύτερο παιχνίδι με τον Άρη για τον δεύτερο προκριματικό γύρο. Ο Νεπογκόντοφ βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ, στην άμυνα οι Μπαϊσεμπέκοφ, Τομάσεβιτς, Μπίτρι και Ρουκάβινα, στη μεσαία γραμμή οι Τσουπέρκα, Κουάτ, Εμπόνγκ, Εουζένιο, Μπετσιράι και στην επίθεση ο Μπαρσεγκιάν.

Στα… σχοινιά

Με ασφυκτική πίεση προς τον αντίπαλο μπήκε ο Άρης στο παιχνίδι με την Αστάνα, βάζοντας δύσκολα από την εκκίνηση του αγώνα στην ομάδα από το Καζακστάν.

Οι “κίτρινοι” είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς μόλις στο 3ο λεπτό με σουτ του Σάσα, ενώ απείλησαν και στο 4′ με κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Στο 12ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπεναλουάν έγινε αποδέκτης της μπάλας, ωστόσο ο αμυντικός του Άρη… αιφνιδιάστηκε, δεν κατάλαβε ότι ήταν μόνος του και με αδύναμη κεφαλιά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 18′ ο Μαντσίνι δεν βρήκε στόχο στην προσπάθεια που έκανε, ενώ στο 31ο λεπτό ο Μάνος έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Αστάνα με σημαντική επέμβαση έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 33ο λεπτό ο Μάνος δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα της Αστάνα μετά από εξαιρετική σέντρα του Μαντσίνι, ωστόσο στο 36ο λεπτό ο επιθετικός του Άρη βρήκε στόχο.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα, ο Φαμπιάνο έκανε την κεφαλιά, ο Νεμπογόντοφ έδιωξε με αστάθεια και ο Μάνος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 38′ ο Άρης απείλησε εκ νέου με εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, ενώ στο 45ο λεπτό ο Σάσα δεν κατάφερε να βρει εστία από καλή θέση.

Η μοναδική ευκαιρία της Αστάνα ήταν στο 45ο λεπτό με σουτ του Εουζένιο και επέμβαση του Ντένις.

Λύση με Σάσα και… μειονέκτημα!

Ο Άρης διατήρησε την πίεση προς τον αντίπαλο και στο δεύτερο μέρος. Στο 60ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας της Αστάνα μπλόκαρε τη μπάλα με δυσκολία.

Η Αστάνα έκανε αισθητή την παρουσία της με κεφαλιά του Τομάσεβιτς στο 64΄, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Άρης έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Μπερτόλιο την οποία… εξουδετέρωσε ο Νεμπογόντοφ.

Στο 71ο λεπτό ο Εουζένιο έκανε το σουτ σε αντεπίθεση της Αστάνα και ο Ντένις με δύσκολη επέμβαση, κράτησε “ζωντανό” τον Άρη στο παιχνίδι πρόκρισης.

H επιμονή του Άρη έφερε αποτέλεσμα, καθώς οι “κίτρινοι” ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα στο 77ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα, ο Σάσα “τρύπωσε” στην άμυνα της Αστάνα, πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-0!

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχασε νέα ευκαιρία στο 82΄ με κεφαλιά του Φαμπιάνο, ενώ στο 85ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Ματέο Γκαρσία είδε για δεύτερη φορά μέσα σε 18 λεπτά την κίτρινη κάρτα του Ιταλού διαιτητή και αποβλήθηκε.

Στην παράταση η Αστάνα έφτασε κοντά στο “χρυσό” γκολ, καθώς είχε δοκάρι στο 100ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Αϊμπέτοφ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Άρης έχασε σπουδαία ευκαιρία σε τετ α τετ του Μάνου, καθώς ο τερματοφύλακας της Αστάνα κέρδισε τον επιθετικό των “κίτρινων”.

Στο 113ο λεπτό ο Άρης έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία με τους Μπεναλουάν και Σάσα, καθώς ο Ζαρούτσκι με διπλή επέμβαση έδιωξε τον κίνδυνο και στην τελευταία φάση του αγώνα η Αστάνα βρήκε το γκολ πρόκρισης με κεφαλιά του Μπίτρι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Άρης: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια (83′ Τζέγκο), Μαντσίνι (65′ Γκαρσία), Μπερτόλιο (115′ Χαΐροβιτς), Γκάμα, Μάνος (102′ Μπρούνο)

Αστάνα: Νεμπογόντοφ (91′ Ζαρούτσκι), Μπεϊσεμπέκοφ, Τομάσεβιτς, Μπίτρι, Ρουκάβινα, Τσουπέρκα, Κουάτ (64′ Γκούρμαν), Εμπόνγκ, Εουζένιο, Μπετσιράι (46′ Καντέτε), Μπαρσεγκιάν (79′ Αϊμπέτοφ)

Πηγή: novasports.gr