Ο Απόλλωνας “τορπίλισε” 3-0 το Ναύαρχο Βότση και “κλείδωσε” την πρωτιά

Στο ματς της σεζόν έως τώρα, ο Απόλλωνας Καλαμάτας έδειξε γιατί στο τέλος θα πάρει την άνοδο.

Αποφασιστικός και κυρίαρχος στο απόλυτο ντέρμπι κορυφής του Α’ ομίλου στην pre league, επιβλήθηκε 3-0 του Ναυάρχου Βότση στο κλειστό της Παραλίας και πήρε πανηγυρικά την ρεβάνς της μοναδικής του ήττας στη σεζόν, από το ματς του πρώτου γύρου στη Θεσσαλονίκη, “κλειδώνοντας” την πρωτιά στην κανονική περίοδο με μια αγωνιστική να απομένει.

Ο Ναύαρχος Βότσης έπεσε σε… τρικυμία στην Παραλία με τον Απόλλωνα να κάνει ώριμο παιχνίδι στα κρίσιμα σημεία, ιδιαίτερα στο κρίσιμο δεύτερο σετ που έσπασαν καρδιές και έφτασε στη μεγάλη νίκη μέσα σε αποθέωση,

Στο πρώτο σετ ο Απόλλωνας πήρε μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα και οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το 13-11 όταν οι γηπεδούχες πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 5-1 έφτασαν στο 18-12 στη συνέχεια 22-16 για να πάρουν το σετ 25-19.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε ένα από τα συγκλονιστικότερα της σεζόν έως τώρα. Οι φιλοξενούμενες πήραν το προβάδισμα στην αρχή με 8-10 αλλά ο Απόλλωνας ισοφάρισε 14-14 και πέρασε μπροστά με 16 15 με μπλοκ της Κόλλια. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 20-19 με τον Απόλλωνα να παίρνει μικρή διαφορά 22-20 και 23-21 αλλά τις Θεσσαλονικές να ισοφαρίζουν 23-23 και να φτάνουν και σε σετ μπολ στο 23-24. Κράτησαν το προβάδισμα (24-25, 25-26 και 26- 27) με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει για 5η φορά (27-27) και στη συνέχεια με δύο επιθέσεις από Τόσι και Καρακύκλα να παίρνει το σετ με 29-27 μέσα σε αποθέωση.

Στο 3ο σετ ο Απόλλωνας ξεκίνησε με τον αέρα που του έδιναν τα δύο νικηφόρα σετ και πήρε από το ξεκίνημα του προβάδισμα με 9-7, 11-8 και 14-10. Έφτασε τη διαφορά στο +5 (16-11, 17-12) και πίστεψε ότι το ματς τελείωσε με συνέπεια οι Θεσσαλονικές να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Πέρασαν για πρώτη φορά στο σετ με 19-20 και οι ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 23-23. Οι ασπρόμαυρες φάνηκαν περισσότερο ψύχραιμες στο τέλος και πήραν το σετ 25-23 μετά από φίλε των φιλοξενούμενων και επίθεση άουτ.

Τα σετ: 25-19, 29-27, 25-23