Απόλλωνας non stop, 3-1 τα Βριλήσσια (φωτο & video)

Ακόμη και στη μέτρια μέρα του ο φετινός Απόλλωνας Καλαμάτας βρίσκει τον τρόπο και “καθαρίζει” τα παιχνίδια.

Η μαυρόασπρη ομάδα επιβλήθηκε 3-1 των Βριλησσίων στο κλειστό της Παραλίας και πέτυχε το τρία στα τρία στην pre league γυναικών συνεχίζοντας στην κορυφή του B ομίλου.

Παρότι δεν έπιασαν τα στάνταρ της απόδοσή τους, οι παίκτριες του Μπάμπη Μυτσκίδη έδειξαν χαρακτήρα στα δύσκολα σημεία και πέτυχαν μία σημαντική νίκη απέναντι στην ομάδα των βορείων προαστίων που φαίνεται ικανή να διεκδικήσει πλασάρισμα στην πρώτη τριάδα.

Το ελαφρυντικό για τις Καλαματιανές είναι πως στην διάρκεια της εβδομάδας δεν δούλεψαν όπως θα ήθελαν καθώς ορισμένες ιώσεις τους προκάλεσαν προβλήματα.

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας παρότι ξεκίνησε με αρκετά λάθη το παιχνίδι κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-19 αλλά οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκαν τα προβλήματα του Απόλλωνα και ισοφάρισαν το παιχνίδι κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-22.

Στο καθοριστικό τρίτο σετ το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι τα μισά. Ο Απόλλωνας κρατήθηκε κοντά στο σκορ χάρη στα σερβίς αρχικά της Θεοδωρακέα και στη συνέχεια της Καρακύκλα. Το 10-13 έγινε 16-14 και ο Απόλλωνας άρχισε να χτίζει διαφορά. Το σκορ πήγε 23-16 για να πάρει το σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ ο Απόλλωνας μπήκε με καλύτερη ψυχολογία προηγήθηκε 6-3, 9-5 και 15-7 αλλά λάθη επέτρεψαν στα Βριλήσσια να μειώσουν 15-10. Ο Μυτσκίδης πήρε ταιμ άουτ και στην επιστροφή ο Απόλλωνας προηγήθηκε 1811. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στους πέντε (18-13) με τον Απόλλωνα να απαντά για το 21-13 και να κατακτά τη νίκη με πλασέ της Τόσι για το 25-16.

Το παιχνίδι παρακολούθησε κι Διευθύνων Σύμβουλος της Affidea Ελλάδος Θεόδωρος Καρούτζος μαζί με συνεργάτες του, με την Affidea να έχει φέτος στενή συνεργασία με την Μεσσηνιακή ομάδα.

Απόλλωνας Καλ- ΦΟ Βριλησσίων 3-1

Διαιτητές: Παν. Χανδρινός, Γ. Κανελλίδης, Γραμματεία: Αικ. Πανδή, Παρατηρητής: Μιχ. Τομαράς.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-19, 25-19

Απόλλωνας Καλαμάτας (Μπάμπης Μυτσκίδης): Σακκελλαρίου, Αποστολοπούλου, Μπεσσή, Καράμπελα, Γρίβα, Γιόλλα (λ), Θεοδωρακέα, Γκιαούρη (λ), Κόλλια, Βενέτη, Τόσι, Καρακύκλα, Καραμούντζου, Τσάτουμα

ΦΟ Βριλλησίων (Χρ. Τριανταφυλλόπουλος: Έρωτα, Στάθη, Κωστοπούλου, Καλογεράκη, Μαραθοκαμπίτου, Μικέλη, Χαβιάρα (λ), Σολωμού, Βουμβουράκη, Γιώτα, Πολίτη (λ).