Απόλλωνας Καλαμάτας – Πανθουριακός 0-1: Προβάδισμα με Αθανασόπουλο

Προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Μεσσηνίας πήρε ο Πανθουριακός ο οποίος επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Καλαμάτας στο γήπεδο Ασπροχώματος, στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν περισσότερο ισορροπημένο σε σχέση με το αντίστοιχο ματς του πρωταθλήματος στο οποίο είχε επικρατήσει εύκολα ο Πανθουριακός με 6-2 καθώς ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε περισσότερο ανταγωνιστικός αν και σε περισσότερο αμυντικό ρόλο, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και απείλησαν στο 9ο λεπτό με σουτ του Μιχαλέα. Το ματς είχε λιγοστές φάσεις με τον Απόλλωνα να έχει τη δική του καλή στιγμή στο 40ο λεπτό όταν ο Γιάννης Γιακουμής σούταρε άουτ.

Στο 57′ ο Αθανασόπουλος σούταρε από το ύψος της περιοχής υποχρεώνονται τον Γιακουμή σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα είχε σωστή αντίδραση και σε νέο σουτ του Ζαραφέτα στο 77ο λεπτό.

Ένα λεπτό μετά ο Πανθουριακός κέρδισε πέναλτι σε υπόδειξη του Σκόρδου για χέρι του Κουρεντζή, απόφαση που αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους.

athanasopoulos-vasilis

Την εκτέλεση ανέλαβε ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Βασίλης Αθανασόπουλος ο οποίος νίκησε τον Γιακουμή σημειώνοντας το 0-1 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Απόλλων Καλαμάτας: Π. Γιακουμής, Μπούνας, Σεντεμέντες, Πανταζής, Αγγελόπουλος, Κουρεντζής (88’ Ζαΐμης), Κοντογόνης (46’ Καραΐσκος), Καρύδης, Πουλουπάτης, Μανωλόπουλος, Γ. Γιακουμής (83’ Τσουλάκος).

Πανθουριακός: Κωνσταντακόπουλος, Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Οδεμισιώτης, Μπαστακός, Γιαννακόπουλος, Ράπτης (89’ Χότζα), Μιχαλέας (67’ Ζαραφέτας), Αθανασόπουλος (89’ Πουλάκος), Κουρούπης (85’ Τσίκας), Φαββατάς (67’ Αρβανίτης).