Απόλλωνας Καλαμάτας- Πανθουριακός 0-0: Κέρδισαν… οι άλλοι

Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της νέας χρονιάς στην Α’ τοπική Μεσσηνίας όχι απλά δεν ξεκαθάρισε τα πράγματα στην κορυφή αλλά μάλλον περιέπλεξε την κατάσταση.

Απόλλωνας Καλαμάτας και Πανθουριακός έμειναν στο 0-0 προς… τέρψη του Παμίσου Μεσσήνης και ιδιαίτερα της Κυπαρισσίας, η οποία την ίδια ώρα περνούσε με το επιβλητικό 5-0 από τους Γαργαλιάνους και μείωνε την διαφορά στο -4 απο την κορυφή.

Στο γήπεδο Ασπροχώματος και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο αλλά ουσιαστικά αλληλοεξουδετερώθηκαν, με τις ατομικές εμπνεύσεις κάποιων παικτών που ξεχώρισαν, όπως του Λαθύρη από πλευράς φιλοξενούμενων και του Βασιλόπουλου των γηπεδούχων, να μην είναι αρκετές ώστε να κάνουν συνολικά την διαφορά.

Περισσότερο ευχαριστημένος θεωρητικά από το βαθμό πρέπει να ‘ναι ο Απόλλωνας Καλαμάτας οποίος διατήρησε το αήττητο και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ενώ από την άλλη ο Πανθουριακός διέκοψε το νικηφόρο σερί που είχε και έχασε την ευκαιρία να ψαλιδίσει τη διαφορά από τον αντίπαλό του.

Οι επιλογές των προπονητών

Ο Τάκης Σακελλαρόπουλος επανέφερε στο αρχικό σχήμα τον πρώτο σκόρερ της ομάδας Βασίλη Δαλκαφούκη ο οποίος πήρε τη θέση του στην κορυφή της επίθεσης. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Κυριακόπουλος και την τετράδα της Άμυνας αποτέλεσε ένα από τα δεξιά οι Κακαλής, Περιβολάρης, Παχής και Δασκαλάκης. Μπροστά τους αγωνίστηκε ο Κουντάνης και στη μεσαία γραμμή παρατάχτηκαν οι Μανωλόπουλος, Σπανός, Βασιλόπουλος και Μπάκας.

Ο Αντώνης Μαυρέας από την άλλη, ξεκίνησε στο βασικό σχήμα τους νεοαποκτηθέντες Φάνη Κάνιστρα και Βαγγέλη Λαθύρη με τον πρώην επιθετικό της Μάνης να παίρνει θέση στην κορυφή της επίθεσης και τον 25χρονο εξτρέμ στα αριστερή πτέρυγα.

Στα γκολπόστ βρέθηκε ο Κόκκαλης, δεξιά ο Πατσιώτης, αριστερά ο Εμμμανουήλ, κεντρικό δίδυμο οι Δημητρακόπουλος, Γιαννακόπουλος στον άξονα οι Καράμπελας Τρίψας, δεξιά ο Παπαθεοδώρου και επιτελικός μέσος ο Μίνγκας.

Ο Πανθουριακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε στα πρώτα λεπτά. Κέρδισε τέσσερα κόρνερ, όλα με εκτελεστή τον Χρήστο Μίνγκα αλλά ο Απόλλωνας ήταν τελικά αυτός που έκανε την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι όταν στο 9ο λεπτό ο Νέστορας Μπάκας βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο του Κόκκαλη.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο μέχρι το 20ο λεπτό με τον Μίνγκα στο 22′ να έχει φάουλ στην αγκαλιά του Κυριακοπούλου αλλά ο Απόλλωνας άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την απόδοσή του και απείλησε εκ νέου στο 26′ όταν ο Μπάκας έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Παχής που είχε προωθηθεί έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει ο Κόκκαλης.

Η τελευταία καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο ανήκε στον Πανθουριακό όταν στο 32′ ο Λαθύρης έκοψε ωραία στο Μίνγκα που σούταρε άουτ.

Πήγε στην δύναμη

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Τάκη Σακελλαρόπουλο να ρίχνει στη μάχη τον Καραχάλιο αντί του Μανωλόπουλου.

Ο Πανθουριακός ωστόσο ήταν αυτός που μπήκε και πάλι καλύτερα στο παιχνίδι με τον Βαγγέλη Λαθύρη να σηκώνει από την αριστερή πλευρά το βάρος των επιθέσεων.

Σε μία από αυτές στο 63ο λεπτό, έκανε ωραίο πάρσιμο της μπάλας, μπήκε στην περιοχή και έκοψε στον Κάνιστρα ο οποίος έπιασε σουτ στην κίνηση με την μπάλα να φεύγει ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακοπούλου.

Με την πάροδο του χρόνου το παιχνίδι πήγε περισσότερο στη δύναμη και στις προσωπικές μονομαχίες, όπως του ντουέτου ανάμεσα στο Λαθύρη με τον Κακαλή.

Στο 70ο λεπτό ο Λαθύρης έβαλε πλάτη τον Κακαλή και δέχτηκε μαρκάρισμα απο πίσω με τον Ηλία Αλεξία να δείχνει κίτρινη κάρτα διατηρώντας την αριθμητική ισορροπία, όχι όμως για πολύ.

Τρία λεπτά μετά ο Δαλκαφούκης διαμαρτυρήθηκε έντονα σε απόφαση του Μεσσήνιου διεθνή και δέχτηκε δικαιολογημένα την δεύτερη κίτρινη κάρτα παίρνοντας το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα του Πανθουριακού δεν φάνηκε στην εξέλιξη του αγώνα με την έννοια ότι το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο και ο Απόλλωνας δεν κλείστηκε σε καμία περίπτωση.

Ο Πανθουριακός πάντως ήταν αυτός που δημιούργησε τις δύο τελευταίες μεγάλες ευκαιρίες του παιχνιδιού με αφετηρία ενέργειες του Σπυρόπουλου από την δεξιά πλευρά.

Στο 87′ ο νεαρός εξτρέμ πέρασε δύο αμυντικούς και πλάσαρε με τον Κυριακόπουλο να βγάζει χαμηλά στη γωνία του και στο 92′ ο Σπυρόπουλος και πάλι έκοψε από δεξιά στον Παπαθεοδώρου ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Κυριακόπουλος και πάλι ήταν σε ετοιμότητα.

Απόλλων Καλαμάτας: Κυριακόπουλος, Κακαλής, Δασκαλάκης, Παχής, Βασιλόπουλος (91′ Καρύδης), Κουντάνης, Περιβολάρης, Μανωλόπουλος (46′ Καραχάλιος), Δαλκαφούκης, Σπανός, Μπάκας

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Παντσιώτης, Εμμανουήλ, Δημητρακόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καράμπελας, Λαθύρης, Τρίψας (56′ Σπυρόπουλος), Κάνιστρας (66′ Κανελλόπουλος), Μίνγκας, Παπαθεοδώρου

*Με κόκκινη κάρτα αποβλήθηκε από τον πάγκο του Απόλλωνα ο Θεόδωρος Σακκάς.