Απόλλωνας Καλαμάτας- Ολυμπιακός Aνάληψης 3-1: Με χατ τρικ Σαρδέλη σε 40′!

Με τρία γκολ του Δημήτρη Σαρδέλη, όλα στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλωνας Καλαμάτας επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού Ανάληψης για την 8η αγωνιστική στην Α’ τοπική Μεσσηνίας και παρέμεινε στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα.

Ο νεαρός ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα Καλαμάτας, μικρότερος αδερφός του διεθνή καλαματιανού Γιάννη Σαρδέλη, πέτυχε χατ-τρικ σε 40 λεπτά συμμετοχής καθώς τραυματίστηκε πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους και αποχώρησε αφού προηγουμένως είχε κάνει ζημιά στους ερυθρόλευκους.

Η ομάδα της Μεσσήνης γνώρισε 3η σερί ήττα μετά από αυτές με Πάμισο και Πανθουριακό ήταν και παρέμεινε στους 8 βαθμούς μετά από επτά παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν ένα καλό 20λεπτο στο πρώτο ημίχρονο και βρήκαν τρεις φορές στο δρόμο προς τα δίχτυα, κάνοντας διαχείριση στο υπόλοιπο του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος, είχαν χαμένο πέναλτι στο ξεκίνημα αλλά παρά την κατοχή της μπάλας και την πίεση δεν μπόρεσαν παρά μόνο να μειώσουν το σκορ πριν το τέλος με τον Καλογερόπουλο.

Ο Ολυμπιακός Ανάληψης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την πρώτη τελική προσπάθεια στο 10ο λεπτό όταν σουτ του Σπυρόπουλου έβγαλε ο Γιακουμής και στη συνέχεια της φάσης κεφαλιά του Θεοδοσοπούλου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν την απόδοσή τους και στην πρώτη φάση που δημιούργησαν ευτύχησαν να σκοράρουν. Στο 18ο λεπτό ο Αγγελόπουλος έβγαλε ωραία κάθετη στο Γιακουμή ο οποίος μπήκε από δεξιά, απέφυγε τον Κατσίποδα που επιχειρούσε έξοδο και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σαρδέλη για το 1-0.

Το γκολ άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού καθώς η ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου πήρε αυτοπεποίθηση και πίεσε με στόχο να αυξήσει τη διαφορά ενώ ο Ολυμπιακός φάνηκε να αιφνιδιάζεται.

Στο 23’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 όταν ο Σαρδέλης ελίχθηκε έξω από την περιοχή βρήκε το χώρο και με συρτό σουτ στην απέναντι γωνία του Κατσίποδα έκανε το 2-0.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, αρχικά με απευθείας φάουλ αρχικά με εκτέλεση φάουλ του Λιόλιου η μπάλα πέρασε άουτ στο 29’ και στο 34’ ο Σπυρόπουλος βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά το σουτ ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Γιακουμή. Στο 35’ γυριστό σουτ του Τσώνη κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Τελικά αυτοί που βρήκαν γκολ ήταν και πάλι οι γηπεδούχοι όταν στο 39’ έφυγαν στην κόντρα, ο Καρύδης γύρισε στο Σαρδέλη ο οποίος έκανε το 3-0 με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για οφσάιντ στον δεύτερο βοηθό.

Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Γιακουμής είχε σουτ το οποίο απέκρουσε ο Κατσίποδας και στην επαναφορά ο Καρύδης σουτάρει άουτ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε τρείς αλλαγές με τους Σαραντόπουλο, Παπαβασιλόπουλο και Παπανδρέου να μπαίνουν στο ματς. Από την αρχή άσκησαν έντονη πίεση προκειμένου να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ που θα τους ξαναβάλουν στο παιχνίδι και είχαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 52ο λεπτό όταν κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Νικολόπουλου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαραντόπουλος ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 67’ ο Παπανδρέου βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά την τελευταία στιγμή έβαλε την κόντρα ο Μπούνας και έδιωξε σε κόρνερ ενώ στο 74’ σουτ του Σαραντόπουλου από δεξιά έδιωξε ο Γιακουμής.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο τελικά που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ στο 89′ με σουτ του Βάιου Καλογεροπούλου που είχε περάσει αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Απόλλωνας Καλαμάτας: Γιακουμής, Μπούνας (81’ Χιώτης), Πουλουπάτης, Καρύδης, Αγγελόπουλος, Κουρετζής (71’ Κοντογόνης), Σαρδέλης (40’ λ. τρ. Πανταζής), Νικολόπουλος, Καραΐσκος (71’ Σεντεμέντες), Μανωλόπουλος, Γιακουμής (81’ Χιώτης).

Ολυμπιακός Ανάληψης: Κατσίποδας, Δημητρίου (46’ Παπανδρέου), Κακογιάννης, Δημητρακόπουλος (56’ λ. τρ. Γιαννόπουλος), Σπυρόπουλος, Παπαθεοδώρου (46’ Σαραντόπουλος), Θεοδοσόπουλος (46’ Παπαβασιλόπουλος), Τσώνης (79’ Καλογερόπουλος Β.), Λιόλιος, Πουλάκος. Καλογερόπουλος Γ.