Απόλλωνας Καλαμάτας: Ήττα στη Ν. Ερυθραία- Σε τρίτο ματς στην Παραλία η πρόκριση στον τελικό

Παράταση στην αγωνία πήρε για τον Απόλλωνα Καλαμάτας η πρόκριση στον τελικό των play-off ανόδου για τη βόλεϊ λιγκ.

Η καλαματιανή ομάδα ηττήθηκε με 3-1 σετ στη Νέα Ερυθραία από τις Αμαζόνες, οι οποίες ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά και όλα πλέον θα κριθούν σε τρίτο παιχνίδι που θα γίνει την προσεχή Τετάρτη στο δημοτικό στάδιο Καλαμάτας, αφού ο Απόλλωνας έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Στον δεύτερο τελικό το συγκρότημα του Μπάμπη Μυτσκίδη βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα με 2-0 σετ (αν και στο 2ο προηγήθηκε αλλά οι γηπεδούχες το γύρισαν), κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι επικρατώντας στο τρίτο αλλά οι Αμαζόνες παρουσιάστηκαν αποφασισμένες και πήραν τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-17, 26-24, 22-25, 25-18

“Ήταν κομβικό σημείο η απώλεια του δεύτερου σετ. Παρότι προηγηθήκαμε 24-21 κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία. Εάν ισοφαρίζαμε σ’ εκείνο το σημείο θα ήταν διαφορετική η έκβαση του παιχνιδιού. Πρέπει να δούμε τα λάθη μας και να τα μειώσουμε για το ματς της Τετάρτης που είναι ένα άλλο παιχνίδι, διαφορετικό. Πρέπει να είμαστε πιο ψύχραιμοι στις κρίσιμες φάσεις και να πάρουμε την πρόκριση. Περιμένουμε δίπλα μας τον κόσμο, που τον είχαμε και στην Ν. Ερυθραία, να μας ενισχύσει και να μας δώσει ώθηση”, ανέφερε ο Μπάμπης Μυτσκίδης

Στους τελικούς ανόδου προκρίθηκαν οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, καθώς επικράτησαν με 3-0 σετ του Πορφύρα στον Πειραιά.

Pre League Γυναικών – Ημιτελικά

Πρώτος αγώνας – Τετάρτη 19 Απριλίου 2023

Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων – Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-1 (25-17, 18-25, 25-11, 25-21)
Απόλλων Καλαμάτας – Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-2 (25-17, 22-25, 15-25, 25-14, 15-10)

Δεύτερος αγώνας – Σάββατο 22 Απριλίου 2023

Α.Ο.Φ. Πορφύρας – Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων (0-2 νίκες) 0-3 (20-25, 16-25, 18-25)
Α.Ο.Ν. Αμαζόνες – Απόλλων Καλαμάτας (1-1 νίκες) 3-1 (25-17, 26-24, 22-25, 25-18)