Απόλλωνας Καλαμάτας – Αμαζόνες 3-2: Πρώτο βήμα για τελικό με ανατροπή

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο τελικό των play-off ανόδου της pre league γυναικών έκανε ο Απόλλωνας Καλαμάτας καθώς επικράτησε 3-2 των Αμαζόνων στο κλειστό της Παραλίας.

Μετά από μάχη περίπου 2,5 ωρών το συγκρότημα του Μπάμπη Μυτσκίδη έφτασε στη νίκη με ανατροπή καθώς οι Αμαζόνες προηγήθηκαν 2-1 σετ αλλά ο Απόλλωνας Καλαμάτας δεν το έβαλε κάτω, επέστρεψε στο ματς και πήρε το προβάδισμα στη σειρά η οποία θα κριθεί στις δύο νίκες.

Στο πρώτο σετ ο Απόλλωνας πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα 8-6, 13-9, 16- 12, 19-13, για να φτάσει άνετα στην επικράτηση με 25-17.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με την καλαματιανή ομάδα να προηγείται 9-7, 11-9 αλλά τις Αμαζόνες να αντιδρούν. Αρχικά ισοφάρισαν 13-13 και στη συνέχεια με σερί προηγήθηκαν 13-17. Κράτησαν το προβάδισμα (14-19) για να πάρουν εν τέλει το σετ 22-25 και να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν με καλύτερη ψυχολογία στο τρίτο σετ και πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα (0-3, 7-15, 8-17). Έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (9-19) για να πάρουν το σετ 15-25.

Στο τέταρτο σετ οι ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 7-7 με τον Απόλλωνα να ανεβάζει την απόδοση του στη συνέχεια για να παίρνει ξεκάθαρο προβάδισμα με 15-10, 17-11, 19-12 για να κατακτήσει το σετ με 25-14.

Στο tie break οι Αμαζόνες πήραν κεφάλι με 4-6 αλλά ο Απόλλωνας με σερί 3-0 προηγήθηκε 7-6 και με την αμερικανίδα Φάιλο να παίρνει την κατάσταση στα χέρια της αύξησε τη διαφορά στο 11-8, 13-9για να πάρει το σετ 15-10 και μαζί τη νίκη.

Τα σετ: 25-17, 22-25, 15-25, 25-14, 15-10

Pre League Γυναικών - Ημιτελικά

Πρώτος αγώνας - Τετάρτη 19 Απριλίου 2023

Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-1 (25-17, 18-25, 25-11, 25-21)

Απόλλων Καλαμάτας - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-2 (25-17, 22-25, 15-25, 25-14, 15-10)
Διαιτητές: Κυριοπούλου, Καραγιαννόπουλος, Παρατηρητής: Κανελλίδης.