Απόλλωνας Καλ. – Πάμισος Μεσσήνης 2-2: “Μπλόκο” στο Ασπρόχωμα! (φώτο)

Ο νεανικός Απόλλωνας υποχρέωσε τον Πάμισo σε οδυνηρή απώλεια βαθμών στο Ασπρόχωμα 2-2, μειώνοντας σημαντικά τις πιθανότητες των “Νησιωτών” για είσοδο στα play-off ανόδου, σε αναμέτρηση για την εμβόλιμη 13 αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Α’ τοπικής.

Μετά το ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας με τον Εθνικό Μελιγαλά, ο οποίος παλεύει για την παραμονή, η ομάδα της Μεσσήνης άφησε ακόμη δύο σημαντικούς βαθμούς κόντρα σε έναν αντίπαλο με αρκετά διαφοροποιημένο ρόστερ στο δεύτερο γύρο, αλλά με μαχητικό πνεύμα. Έτσι, είδε την διαφορά της από την πρωτοπόρο ΑΕ Μάνης να αυξάνεται στους 6 βαθμούς και από τον δεύτερο Πανθουριακό στους 4.

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για τον Πάμισο, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Σαρδέλη, ενώ έχασε στο 20’ τον Βαγγέλη Κουλόπουλο με τραυματισμό στον αχίλλειο. Την θέση του πήρε το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Δημήτρης Γαλανόπουλος.

Παρά τις αλλεπάλληλες... αναποδιές, οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου, ο προωθημένος σε αυτή τη φάση Κατσιβαρδέας με κεφαλιά νίκησε τον Γιακουμή για το 1-1.

Η εν λόγω εξέλιξη αναπτέρωσε το ηθικό των παικτών του Μιχάλη Γεωργιόπουλου, οι οποίοι έφτασαν στην ανατροπή πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, χάρη στο δεύτερο γκολ του Κατσιβαρδέα, αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 41’! (2-2)

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον Πάμισο, αλλά με κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια, ενώ όσες φορές χρειάστηκε επενέβη ο εξαιρετικός Γιακουμής. Ωστόσο, σε μια από τις λιγοστές επισκέψεις του Απόλλωνα στα καρέ του Οικονομόπουλου στο 58’, ο Σαρδέλης και πάλι πέτυχε το 2-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Απόλλωνας Καλ. (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Γιακουμής, Ρασσιάς, Πανταζής, Γιώργος Σενετεμέντες, Γιάννης Σεντεμέντες, Κοντογόνης, Τσουλάκος, Σαρδέλης, Καραΐσκος, Δημητρόπουλος (55’ Ζαΐμης).

Πάμισος Μεσσήνης (Μιχάλης Γεωργιόπουλος): Οικονομόπουλος, Κατσιβαρδέας, Φιλόπουλος, Νινιός (85’ Γιάννης Σεντεμέντες), Λυμπερόπουλος (69’ Δήμος), Υμεράσι, Ντίσα (69’ Μπορχάν), Παπαδόπουλος, Βλάχος (46’ Δεμπεγιώτης), Κουλόπουλος (20’ λ. τρ. Γαλανόπουλος), Κανανάι.