Απίστευτοι Μπακς «διέλυσαν« τους Χοκς με 125-91 και ισοφάρισαν 1-1 στους τελικούς της Ανατολής – Πρώτος σκόρερ ο… «Greek Freak» (vid)

Με τον «Greek Freak» να είναι σε ακόμη ένα παιχνίδι η «αιχμή του δόρατος» για τους Μπακς, τα «ελάφια» συνέτριψαν την Ατλάντα στο Μιλγουόκι με 125-91 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά για τους τελικούς της Ανατολής στο NBA.

Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στην άμυνά τους για να πετύχουν την πρώτη νίκη τους επί των Ατλάντα Χοκς: χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι ο Τρε Γιανγκ, ο οποίος με 48 πόντους «υπέγραψε» το “break” για τους Χοκς στο πρώτο παιχνίδι, περιορίστηκε σήμερα στους 15 πόντους με 5/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 2/3 βολές.

Το Μιλγουόκι χρειάστηκε περίπου τέσσερα λεπτά μέσα στη δεύτερη περίοδο για να «καθαρίσει» το παιχνίδι, καθώς με ένα σερί 20-0 (!) μετέτρεψε το 1-40, 06:25 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, σε 71-40, 02:07 για το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Γιάννης ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς με 25 πόντους (11/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος στα 29 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα που αγωνίστηκε, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζρου Χόλιντεϊ που πέτυχε 22 πόντους.

Από την πλευρά του, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 9 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα με απολογισμό 2 πόντους (1/2 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ