Με ανατροπή στον 2ο γύρο του Estre Bank ο Τσιτσιπάς

Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα ο Στέφανος Τσιτσιπάς ανέβασε… στροφές στη συνέχεια και με ανατροπή επικράτησε με 2-1 σετ (6-7 (3), 6-3, 6-4) επί του Γιαν-Λέναρντ Στρουφ και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Estre Bank της Βιέννης.

Η πέμπτη αναμέτρηση των δύο αθλητών βρήκε νικητή τον Έλληνα τενίστα, που πλέον, προηγείται με 3-2. Ο Τσιτσιπάς μπήκε πολύ καλά στο εναρκτήριο γκέιμ του αγώνα φτάνοντας σε δύο break points αλλά δεν κατάφερε να πάρει νωρίς το πάνω χέρι στο ματς και πέρασε αρκετή ώρα έως ότου απειλήσει ξανά το σερβίς του Γερμανού. Τελικά ο τελευταίος κατάφερε στο τάι μπρέικ να κάνει το 1-0 και να βάλει από νωρίς δύσκολα στον αντίπαλό του.

Στο δεύτερο σετ οι δύο μονομάχοι «βάδιζαν»… χέρι-χέρι, με τον Τσιτσιπά να κάνει το μπρέικ την κατάλληλη στιγμή και να προηγηθεί με 4-3. Από κει και πέρα δεν κοίταξε πίσω του πήρε και τα δύο επόμενα γκέιμ για να ισοφαρίσει (6-3) το ματς.

Με τη ψυχολογία ανεβασμένη μετά την κατάκτηση του δεύτερου σετ ο 23χρονος «έσπασε» εντελώς το ρυθμό του Στρουφ και με το νέο μπρέικ που έκανε από νωρίς έφτασε στη νίκη με 6-4.

Ο δρόμος του Τσιτσιπά μέχρι τα ημιτελικά έχει ανοίξει καθώς αντιμετωπίζει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στον επόμενο γύρο (τον κέρδισε με 3-0 σετ στο Roland Garros), ενώ στη συνέχεια θ΄ αντιμετωπίσει έναν εκ των Έβανς-Ροντιόνοφ!