Αίας Γαστούνης-Θύελλα Πατρών 4-3: Βήμα σωτηρίας ο Αίας, στο τοπικό η Θύελλα (βαθμ.)

Σημαντικό βήμα παραμονής έκανε ο Αίας Γαστούνης ο οποίος επιβλήθηκε 4-3 της Θύελλας Πατρών σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής στον 9ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Η Ηλειακή ομάδα έφτασε τους 16 βαθμούς, όσους έχουν Ναυπακτιακός Αστέρας και ΑΟ Διαβολιτσίου ενώ οι αχαιοί έμειναν στους 5 βαθμούς και αποχαιρέτησαν και μαθηματικά την κατηγορία.

Με τέρματα των Κουλούρη (6’), Βλαχόπουλου (30’), ο Αίαντας προηγήθηκε 2-0 αλλά η Θύελλα μείωσε σε 2-1 στο 37′ με το Βέρρα. Με την λήξη του ημιχρόνου ο Κουλούρης με πέναλτι έγραψε το 3-1.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά με τον Βασιλικόπουλο στο 64’ (4-1) αλλά οι αχαιοί δεν παρέδωσαν τα όπλα και με δυο πέναλτι του Αγουρίδη στο 67’ και το 83’ μείωσαν σε 4-3 και έδωσαν ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, με τους γηπεδούχους όμως να κρατούν το υπερπολύτιμο τρίποντο.

Αίας Γαστούνης: Αντωνόπουλος, Παρασκευόπουλος, Βασιλικόπουλος, Δούλος, Βατσής, Τσακοπιάκος, Σταθάτος, Βλαχόπουλος (46′ Γεωργιόπουλος), Κουλούρης (80′ Χριστοφοράτος), Γκρίλλας, Κάρδαρης (68′ Βράπι).

Θύελλα Πατρών: Κοντογιώργης, Ν. Κωνσταντινίδης, Σμπόρας, Μανθόπουλος (80′ Κ. Κωνσταντινίδης), Κατριβέσης, Αγουρίδης, Σκούμης, Παναγόπουλος, Βέρρας, Κουτσαντώνης, Ντίνος (78′ Σκόνδρας).