Αυστρία – Ελλάδα 2-1: Ήττα με ανατροπή σε τρία λεπτά

Η Εθνική παρέμενε αήττητη για πέντε αγώνες, χρονικά για περίπου ένα χρόνο, καθώς η τελευταία ομάδα που είχε καταφέρει να τη λυγίσει ήταν η Ιταλία στο «Ολίμπικο» της Ρώμης (0-2), στις 12 Οκτωβρίου 2019.

Η καλή πορεία της και τα θετικά αποτελέσματα, όμως, τελείωσαν απόψε (7/10), καθώς η «γαλανόλευκη» ομάδα ηττήθηκε με 2-1 στο Κλάγκενφουρτ απέναντι στην Αυστρία, παρότι είχε προηγηθεί με ωραιότατο γκολ του Φορτούνη στο 63ο λεπτό.

Ο Τζον Φαν΄τ Σχιπ αποφάσισε να δοκιμάσει κάποια πράγματα, αλλά δεν ευτύχησε να δει κάτι το θετικό.

Η Ελλάδα ηττήθηκε, δεχόμενη δύο γκολ σε τρία λεπτά, αν και προηγήθηκε με καταπληκτικό σε συνεργασία γκολ του Φορτούνη.

Η Εθνική δεν ξεκίνησε καθόλου καλά. Είχε πολλά προβλήματα προσαρμογής στο ματς, με αποτέλεσμα οι Αυστριακοί να εκτελέσουν 7 κόρνερ μέχρι το 13’. Σε μόνο ένα απ’ αυτά ένιωσε την απειλή, με τον Διούδη να απομακρύνει σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση. Ωστόσο οι διεθνείς δεν μπορούσαν να ξεμυτίσουν. Η υψηλή πίεση της Αυστρίας δυσκόλεψε πάρα πολύ την «γαλανόλευκη» που δεν δημιούργησε ούτε μία φάση. Δεν έκανε ούτε ένα σουτ. Τα μακρινά σουτ του Ιλσάνκερ και του Χιντερέγκερ δεν απείλησαν και το μηδέν στην άμυνα το κρατούσε εύκολα ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο μέρος ο Φαν’ Σχιπ ανακάτεψε την τράπουλα, αλλά και πάλι με αλχημείες και μετατροπή του σχήματος σε 4-3-3. Στα στόπερ Τζαβέλλας, Μιχαηλίδης, δεξιά ο Λαμπρόπουλος, αριστερά ο Λυκογιάννης. Στο κέντρο Ζέκα, Μπουχαλάκης, Κυριακόπουλος. Δεξιά στην επίθεση ο Λημνιός, αριστερά ο Φούντας και στην κορυφή ο Φορτούνης.

Οι γηπεδούχοι είχαν κλασική ευκαιρία στο 50’, με τον Ονισίβο να παίρνει μία άστοχη κεφαλιά από σέντρα του Μπάουμγκαρντνερ. Και κόντρα στη ροή του αγώνα η Εθνική μας βρήκε το γκολ στην πρώτη της τελική προσπάθεια. Ο Λημνιός έκανε μεγάλη διαγώνια μπαλιά στον Φούντα, αυτός την κοντρόλαρε καταπληκτικά, έκανε νέα διαγώνια στον Φορτούνη, ο οποίος την κατέβασε με εξαιρετικό τρόπο στην πλάτη της άμυνας των Αυστριακών και με το αριστερό τη έστειλε στα δίχτυα.

Πλήρης έλεγχος των γηπεδούχων έκτοτε και ανατροπή. Στο 77’ η αδράνεια της άμυνας σε ένα πλάγιο έφερε την ισοφάριση. Ο Μπάουμγκαρντνερ έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά και ο Γκρίμπιτς με κοντινό πλασέ σκόραρε. Και τρία λεπτά μετά ο Σάουμπ είδε τον Μπάουμγκαρντνερ που άδειασε τον Μιχαηλίδη και πλάσαρε για το 2-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Πέρβαν, Τρίμελ (46′ Γκρίλιτς), Ντράγκοβιτς, Χίντερεγκερ (46′ Πος), Φριντλ, Σεπφ (46′ Μπάουμγκαρντνερ), Ιλσάνκερ, Μπάουμγκαρντλινγκερ (46′ Λάινερ), Χόλτσχαουζερ (66′ Γκρέγκοριτς), Ονισίβο (76′ Σάουμπ), Γκρίμπιτς

ΕΛΛΑΔΑ: Διούδης, Λαμπρόπουλος, Σβάρνας (46′ Μιχαηλίδης), Τζαβέλλας, Κυριακόπουλος, Κουρμπέλης (46′ Λυκογιάννης) (65′ Μπακασέτας), Μπουχαλάκης, Λημνιός (81′ Τζόλης), Μάνταλος (46′ Ζέκα), Φούντας (67′ Κουλούρης), Φορτούνης.