Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι και συνεχίζει την καταδίωξη του Ολυμπιακού

Το αθηναϊκό ντέρμπι στο Ολυμπιακό Στάδιο, που ήταν και το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής, κρίθηκε από ένα γκολ στο ξεκίνημα, που πέτυχε ο Νταμιάν Σιμάνσκι μόλις στο 2ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 υπέρ της ΑΕΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν τη διαφορά από την κορυφή στο -6 και την αύξησαν από τον ΠΑΟΚ στο +7, ενώ οι «πράσινοι», που είχαν δοκάρι στο 47΄ με τον Αϊτόρ, ακόμη αναζητούν νίκη σε μεγάλο αγώνα.

Η Ένωση φαίνεται πως πήρε το μάθημα που της έδωσε το ξεκίνημα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ και μόλις στο 2᾽ πήρε κεφάλι στο σκορ.

Μετά από λάθος του Κώτσιρα, το σύνολο του Αργύρη Γιαννίκη ξεδιπλώθηκε ωραία, ο Μοχαμάντι έκανε την σέντρα από αριστερά και ο αμαρκάριστος Σιμάνσκι με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι το δεκάλεπτο η Ένωση θα μπορούσε να βρει και δεύτερο γκολ, αλλά στο 8΄ ο Μπρινιόλι έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Γκαρσία κιι ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Βράνιες πέρασε λίγο άουτ.

Από το τέταρτο και μετά ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε, κράτησε την μπάλα στα πόδια του, με την ΑΕΚ να περιμένει και να ψάχνει τους χώρους για να βρει φάσεις για το 2-0. Παρά την κατοχή της μπάλας, όμως, οι «πράσινοι» δεν απείλησαν ουσιαστικά.

Ένα κάκιστο τελείωμα του Παλάσιος στο 28΄ και μια εντελώς άστοχη κεφαλιά του Μακέντα στο 29΄ ήταν οι υποψίες ευκαιριών μέχρι εκείνο το σημείο. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις κόντρα επιθέσεις και στο 38΄ ο Αραούχο δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπρινιόλι από καλή θέση.

Το «τριφύλλι» πίεζε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και στη πρώτη αξιόλογη στιγμή του, στο 45΄, ο Στάνκοβιτς έδιωξε το σουτ του Αϊτόρ για να κρατήσει το προβάδισμα της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ παραλίγο να ξεκινήσει όπως και στο πρώτο, αλλά ο Μπρινιόλι απέκρουσε το σουτ του Αραούχο στο 46΄. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση αλλά οι επιλογές του στο τελείωμα των φάσεων ήταν κάκιστες.

Στο 48΄ ο Αϊτόρ νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς και στη συνέχεια έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 57΄ο Παλάσιος μόνος του έστειλε την μπάλα άουτ, με τους «πράσινους» να κυκλοφορούν μπάλα, να πιέζουν αλλά να μην μπορούν να φτιάξουν άλλες καθαρές ευκαιρίες. Μια ανούσια κατοχή και κυκλοφορία, που ήταν βούτυρο στο ψωμί των γηπεδούχων.

Η ΑΕΚ, με πολύ καλή οργάνωση πίσω από την μπάλα, κράτησε μέχρι τέλους το 1-0 ενώ είδε να της ακυρώνονται δύο γκολ ως οφσάιντ και τα δύο του Τσούμπερ στο 70΄ και το 90΄+7.